Gdzie i kiedy?
Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie, ul. Staromłyńska 13
Od: czwartek, 15 czerwca 2023, 19:00
Do: niedziela, 18 czerwca 2023, 12:00
Za ile?
darmowe
W dniach 15-18 czerwca odbędą się koncerty oraz międzynarodowy konkurs gitarowy. Tradycyjnie w ramach festiwalu planowane są lekcje dla najzdolniejszych młodych uczniów i studentów prowadzone przez wybitnych mistrzów gitary.

Wszystkie wydarzenia oprócz koncertu finałowego odbywają się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Nowowiejskiego w Szczecinie przy ulicy Staromłyńskiej 13. Koncert finałowy (niedziela, 18.06., godz. 19.00) będzie wybrzmiewać w Sali Kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Podczas koncertu inauguracyjnego w czwartek, 15.06, usłyszymy dwa recitale laureatów międzynarodowych konkursów – Jagody Świdzińskiej (laureatki Grand Prix pierwszej edycji szczecińskiego konkursu) oraz Tomasza Radziszewskiego. Zaprezentują piękny klasyczny program, zawierający między innymi muzykę hiszpańską czy gitarowe dzieła Nicolo Paganiniego, który zwykł mawiać, że „jest królem skrzypiec, ale jego królową jest gitara”.

W piątek rozpocznie się międzynarodowy konkurs wykonawczy, w którym udział wezmą uczestnicy z kilku europejskich krajów oraz Chin. Polska reprezentowana jest przez grupę niezwykłych talentów, a całość konkursu oceniać będzie jury pod przewodnictwem legendarnego włoskiego profesora gitary, Paolo Pegoraro z Uniwersytetu Sztuk w Grazu.

Piątkowy koncert Guitar Duo Night to wielka uczta dla miłośników kameralistyki i celebracja najsubtelniejszych barw gitary, wystąpią dwa uznane zespoły – Amadeus Guitar Duo, czyli Dale Kavanagh (Kanada) i Thomas Kirchhoff (Niemcy) oraz grecki duet D&A Duo - Dimitris Kourzakis i Angelos Botsis. W programie znajdzie się między innymi transkrypcja słynnej Chaconne Jana Sebastiana Bacha na gitarowy duet, nie zabraknie też muzyki krajów Morza Śródziemnego. W sobotę program odejdzie na chwilę od klasyki w stronę kreatywnego pomieszania gatunków i stylów. Na koncercie Crossover Night wystąpi Andrzej Olewiński z nowym, rewelacyjnym programem z płyty „Układanki”, na której wybrzmiewają echa fingerstyle, jazzu, funku i muzyki filmowej, a to wszystko w rękach tylko jednego gitarzysty.

Warto nadmienić, że na „Scenie Młodych” przed gwiazdami wieczornych koncertów wystąpią utalentowani uczniowie zachodniopomorskich szkół muzycznych: Mikołaj Biba, Jeremiasz Przybyliński oraz Antoni Merecki.

Na koncert finałowy w niedzielę, 18. Czerwca o godzinie 19.00 w Sali Kameralnej Filharmonii Szczecińskiej składać się będą dwa recitale niezwykłych artystów. Jako pierwszy zaprezentuje się najczęściej nagradzany młody polski gitarzysta Andrzej Grygier, który jest laureatem Grand Prix poprzedniej edycji Baltic Guitar Days.

W drugiej części koncertu zagra Anabel Montesinos, hiszpańska mistrzyni gitary, która przez wielu uznawana jest za jedną z najlepszych gitarzystek świata. Dla festiwalowej publiczności Maestra Montesinos przygotowała bardzo atrakcyjny program złożony z utworów latynoamerykańskich i hiszpańskich, który perfekcyjnie odzwierciedla jej muzyczny temperament.

 

Więcej informacji: wwww.balticguitardays.com