Warto poznawać dzieje Szczecina, kształtowania się tożsamości tego miasta na przestrzeni wielu dekad do czasów obecnych. Okazją do przybliżenia historii artystów, którzy tu rozpoczęli swoją pionierską działalność plastyczną oraz kolejnych pokoleń, które kontynuują twórczość w różnych dziedzinach sztuki jest projekt pt. „Artystyczne rodziny w Szczecinie”. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane zebrane historie oraz charakterystyczne dzieła szczecińskich artystów.
W latach powojennych do Szczecina przybyli pierwsi plastycy. Byli to artyści, którzy tworzyli widoki miasta i portowych nabrzeży, najczęściej w nurcie realistycznym lub kolorystycznym. Ta nieliczna i zmienna grupa wykształcona w przedwojennych uczelniach, od Krakowa, Wilna po Zurich, powiększyła się w początkach lat pięćdziesiątych. Do Szczecina przybyli wówczas młodzi absolwenci uczelni w Sopocie (grupa sopocka), a w kolejnych latach również absolwenci szkół artystycznych z Krakowa, Warszawy, Torunia. Większość z nich pozostała w Szczecinie i tutaj założyła rodziny. Dziś, to odchodzące już pokolenia, które tworzyły w poprzednich dekadach środowisko artystyczne Szczecina. Na podstawie ich życiorysów będzie możliwe prześledzenie procesu zmian oraz rozwoju tożsamości artystycznej miasta. Zestawienie różnych pokoleń pozwoli przedstawić działalność środowiska plastycznego na przestrzeni ostatnich dekad.
Artystyczne relacje rodzinne, wyróżnia to, że każde pokolenie ma swój światopogląd oraz swoje inspiracje wyrażane językiem sztuki. Jednocześnie relacje rodzinne pozwalają czerpać z dorobku i budować na tych zasobach własny warsztat i styl.
Prezentacja ma na celu upowszechnienie wiedzy z zakresu artystycznej historii miasta wśród mieszkańców Szczecina. Projekt realizowany w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin.
Magdalena Tyczka – absolwentka kierunku wzornictwo na Politechnice Koszalińskiej, gdzie obroniła dyplom ze specjalności Komunikacja Wizualna. Zajmowała się projektowaniem graficznym, organizacją wystawy m.in. w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury, w Domu Kultury "13 Muz", w Związku Polskich Artystów Plastyków w Szczecinie. Sukcesywnie podejmuje współpracę z artystami szczecińskimi oraz instytucjami ogólnopolskimi m.in.: Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Historii Polski w Warszawie, Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie czy Duńskim Instytutem Kultury w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 i 2024 r. oraz Miasta Szczecin.
Komentarze
0