Na szczecińskiej scenie kabaretowej wiele zmian! W trakcie roku akademickiego 2007/2008 zostaną zorganizowane trzy duże kabaretony, w których udział wezmą zarówno kabarety szczecińskie, jak i grupy z całej Polski zaproszone przez organizatorów.

Nasze miasto będą reprezentować:

* Szarpanina (czyli nowy produkt znanych szczecińskiej publiczności byłych członków kabaretów WęZęł oraz DżAZGI)),
* PODŁOsię
* Vio-Ha

Każde ze spotkań będzie miało swój przewodni motyw. Z danym wydarzeniem będzie współgrać odpowiednia oprawa, np. scenografia odzwierciedlająca wybrany przez kabarety wątek.

Szczecińska Scena Kabaretowa nie ma na celu tylko zorganizowanie kabaretonów, ale również stworzenie lokalnego portalu kabaretowego ( www.kabaret.szczecin.pl ). Portal jest poświęcony sztuce kabaretu.

Poniżej krótki wywiad z jednym z członków kabaretu Szarpanina - Markiem:

wSzczecinie.pl: Jaka jest idea nowego kabaretonu, którego inauguracja odbędzie się 17.11?
Marek: Chcemy, by w Szczecinie ludzie mogli w końcu zobaczyć kabaret na wysokim poziomie, a przy tym za niską cenę. Naszą ideą nie jest zarobienie na imprezie, ale danie możliwości zabawy wszystkim osobom, które chcą uciec od codziennych problemów. Na kabaretony zapraszamy amatorskie kabarety z całej Polski, które poziomem nie odbiegają w żaden sposób, od tych grup kabaretowych, które mamy okazję oglądać na co dzień w TV.

wSzczecinie.pl: Co skłoniło Was do założenia kabaretu?
Marek: W odniesieniu do kabaretu jako całości - do jego założenia skłonił nas Wuj K. Baret, który jest naszym mentorem i siłą napędową. A już indywidualnie, to... Szpaq. Nikt go nie akceptuje, więc pomyślał, że tu go ktoś polubi, a poza tym jest idealną promocja lasu "szpaczylas"... Grzesiek chce na kabarecie zarobić miliardy, za które coś kupi, ale jeszcze nie wie co. To jednak sporo kasy... Mariusz nie ma dziewczyny i pomyślał, że to jest jego ostatnia szansa, bo nie chcieli go w Big Brotherze VIII, a u mnie na testach psychofizycznych wyszło, że jestem podpalaczem. Nie wiem co to ma do rzeczy, ale chciałem wszystkich ostrzec.

wSzczecinie.pl: Jak wcześnie zaczęła się wasza przygoda z kabaretem?
Marek: Jakoś na początku marca… A może to już był kwiecień? To niech będzie: przełom marca i kwietnia!

wSzczecinie.pl: Skąd czerpiecie pomysły na skecze?
Marek: Skecze najczęściej ściągamy z jakichś zagranicznych stron internetowych i później tłumaczymy je na polski. Czasami ktoś nam przesyła swoje żarty, wtedy je lekko przerabiamy i uznajemy, że są już nasze.

wSzczecinie.pl: Czy macie regularne próby?
Marek: Próby mamy nieregularnie w każdą niedzielę od samego rana z przerwą na „Familiadę”. A kończymy tak, żeby zdążyć na „Na dobre i na złe”.

wSzczecinie.pl: Niedługo na Scenie Kontrasty spotkanie szczecińskich kabareciarzy z publicznością. Czy wg Was szczecinianie mają poczucie humoru?
Marek: Uważam, że tak… Tak, zdecydowanie tak. Choć… Jeden Pan w Węglobudzie (nie tego na Pomorzanach, tylko obok Turzynu) w ogóle nie ma poczucia humoru, ale on jest z Polic, więc się chyba nie liczy…
wSzczecinie.pl: Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów!

Już za kilka dni – 17 listopada, wielka inauguracja Szczecińskiej Sceny Kabaretowej, która odbędzie się na Scenie Kontrasty! Na scenie pojawią się w/w szczecińskie grupy. Do każdego kabaretonu będą również zapraszane kabarety z całej Polski - tym razem zaprezentują się: Śmigłowce ze Słupska oraz Sakreble ze Zduńskiej Woli. Więcej informacji uzyskacie tutaj -> www.portal.wszczecinie.pl/zapowiedzi/ .