Chcesz pojechać na wymianę studencką? A może praktyki zawodowe za granicą z Leonardem da Vinci? Masz już własną firmę, ale przydałaby się jej unijna dotacja? Masz nowatorski pomysł na skalę europejską i nie wiesz, jak wkroczyć na unijny rynek? Musisz napisać referat o Unii Europejskiej, a informacje ze stron internetowych są niejasne? Pracownicy Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej udzielą Ci odpowiedzi na wszelkie pytania związane z Unią Europejską i rozwieją Twoje wątpliwości, powiedzą, co może zaoferować Ci Unia i gdzie się zgłosić, aby otrzymać unijną pomoc.
Regionalne Centrum Informacji Europejskiej znajduje się przy Al. Wojska Polskiego 67 w Szczecinie. Działa od 1. września, ale dopiero w piątek 28 listopada odbyło się jego uroczyste otwarcie. Jest to siedemnasty ośrodek tego typu w Polsce, wspierany przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Współpracuje z Urzędem Miasta, szczecińskimi szkołami gimnazjalnymi i ponadgimnazjalnymi, uczelniami wyższymi oraz inkubatorami przedsiębiorczości. To „bank”, który ma służyć wszystkim – powiedział Stefan Szczerba, prezes Naczelnej Organizacji Technicznej.
Do RCIE może przyjść każdy, kto potrzebuje wszelkich informacji związanych z unijnymi dotacjami, wdrażaniem funduszy unijnych w regionie, regulacjami prawnymi UE, funkcjonowaniem instytucji wspólnotowych, aktywizacją osób niepełnosprawnych na europejskim rynku pracy. Można też skorzystać z konsultacji na temat wymian studenckich i praktyk zawodowych w UE. W centrum dostępnych jest również wiele publikacji unijnych, które można otrzymać za darmo.
Jesteśmy wyjątkowi, bo jesteśmy skierowani na uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – powiedziała podczas inauguracji dyrektor RCIE Dorota Kowalewska. To kolejne pole działania centrum, które zamierza aktywizować młodzież szkolną poprzez współpracę ze Szkolnymi Klubami Europejskimi. Jedną z inicjatyw będzie organizacja Zlotu Szkolnych Klubów Europejskich, zapraszanie młodzieży do siedziby RCIE oraz wykłady otwarte – lekcje europejskie dla uczniów i studentów.
Trzy miesiące to taki czas, żeby nabrać wiatru w żagle – powiedziała Dorota Kowalewska, zapowiadając intensywne działania Centrum w grudniu. Właśnie w grudniu w ramach obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego w RCIE będzie można zobaczyć film pt. „Szczecin miasto wielu kultur” oraz zdobyć wiedzę ekologiczną, związaną przede wszystkim z problematyką gospodarki odpadami oraz z akcją Zielone Podwórko. Przez kolejne miesiące RCIE zajmie się obchodami piątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w naszym regionie. Jak zapewniła dyrektor, RCIE włączy się również w promocję idei Europejskiej Stolicy Kultury.
Informacje o RCIE znajdują się na stronie internetowej www.rcie.szczecin.pl.
Komentarze
1