„Prace rozbiórkowe od strony południowej były prowadzone mechanicznie ze względu niestabilny układ konstrukcyjny i ryzyko niekontrolowanego zachowania się części pozostawionej po rozbiórce ręcznej i oddylatowaniu budynku od zabytku Kolumba 81” - informuje Sylwia Wysocka z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, właściciela działki przy ul. Kolumba 80.
To odpowiedź na komentarz miejskiego konserwatora zabytków Michała Dębowskiego, który wyraził swoje zaniepokojenie po umieszczeniu w mediach społecznościowych nagrania, na którym widać rozbiórkę najmniejszego budynku szczecińskiej Wenecji za pomocą ciężkiego sprzętu. W miejscu części zabudowy po dawnej wytwórni alkoholu i drożdży C. Lefevre’a stanie nowa siedziba szczecińskiego oddziału Wód Polskich.
Jak czytamy, prace rozpoczęły się od rozdzielenia budynku od zabytku pod numerem 81.
„Zarówno w zakresie ścian murowanych, jak i konstrukcji stalowych stropów, a także konstrukcji żelbetowej klatki schodowej i stropu tarasu od strony Odry wszystkie prace były prowadzone ręcznie” - podkreśla Sylwia Wysocka.
Ręcznie usuwana była także elewacja frontowa, z której odzyskano cegły oraz część południowej (naroże zachodnie w poziomie IIp oraz parteru). Mechaniczna rozbiórka miała miejsce ze względu na „niestabilny układ konstrukcyjny i ryzyko niekontrolowanego zachowania się części budynku”.
„Zgodnie z uzyskaną ekspertyzą techniczną, mogło to spowodować szkody na zewnątrz budynku, tj. przewrócenie się części ścian na zabytkowy budynek sąsiedni oraz do Odry” - tłumaczy Sylwia Wysocka. „Odzyskany materiał z rozbiórki został zdeponowany i zabezpieczony na placu składowym wykonawcy robót.
Rozbiórka historycznego budynku prowadzona jest ze względu na jego katastrofalny stan. Nowe elewacje mają być wzorowane na archiwalnych projektach, a konstrukcja nowego budynku będzie wyższa o jedną kondygnację niż ta historyczna.
„Zgodnie z ustaleniami oraz zapisami zaleceń konserwatorskich, rozbiórka budynku została wykonana w uzgodnionym zakresie to jest stropy, ściany fundamentowe, partie nadziemne elewacji wschodniej i południowej oraz część elewacji zachodniej (elewacja frontowa od strony ul. Kolumba), do poziomu nadproży okiennych kondygnacji parteru włącznie. Przed przystąpieniem do robót, wykonano inwentaryzację fotogrametryczną budynku oraz przekazano egzemplarz inwentaryzacji w formie elektronicznej do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków” - dodaje Sylwia Wysocka.
Inwestycja prowadzona jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Prace mają zakończyć się w maju 2026 roku, a ich koszt wynosi obecnie 42 mln zł. Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka Budimex.
Komentarze
9