Obecność cynku i żelaza w Jeziorze Słonecznym oraz rzece Bukowa wskazały częściowe wyniki badań opracowane przez Laboratorium Badawcze GIOŚ w Szczecinie. Wody Polskie rozważają użycie koagulantu w celu pozbycia się zanieczyszczeń oraz wypompowanie wody z jeziora.

– Ze strony służb, inspekcji i miasta Szczecin jest zapewnienie, że nie ma zagrożenia dla ujęć wody pitnej – informuje Michał Ruczyński, rzecznik prasowy wojewody.

Częściowe wyniki badań

W czwartek wojewoda zachodniopomorski zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zarządzania Kryzysowego, podczas którego przedstawił częściowe wyniki badań wody.

W Jeziorze Słonecznym na litr wody odnotowano 17 mg cynku oraz 100 mg żelaza. W Bukowej to 6 mg cynku oraz 20 mg żelaza na litr wody. Cały czas trwają badania na obecność innych metali.

Jak podkreśla Michał Ruczyński, nie ma norm stężenia wartości dla obu metali, bowiem w ogóle nie powinny się znajdować w wodzie. 

Albo koagulacja, albo wypompowywanie wody

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie rozważa zastosowanie koagulantu w celu pozbycia się zanieczyszczeń.

– Przy wyborze tej metody oczyszczenie wody polegałoby na wywołaniu reakcji pomiędzy rozpuszczalnymi związkami metali i odczynnikiem strącającym – podaje Michał Ruczyński. – Powstałe w tym procesie jony łączą się w nierozpuszczalne cząsteczki, które w procesie flokulacji i sedymentacji zostają oddzielone od ścieku podczyszczonego

Jako drugi wariant RZGW w Szczecinie rozważa wypompowanie wody z Jeziora Słonecznego. Obecnie instytucja pracuje jednak nad prawidłowym doborem produktu strącającego. Pomóc w tym mają dodatkowe badania wody wykonane przez naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Przedsiębiorca wezwany do wyczyszczenia sieci kanalizacji zakładowej.

Zanieczyszczenie powstało prawdopodobnie na skutek spływu Wierzbakiem z obszaru, na którym miała miejsce akcja gaśnicza pożaru hali przemysłowej przy ulicy Spółdzielców w Mierzynie. Przypomnijmy, że do pożaru doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek na terenie hali magazynowej firmy zajmującej się produkcją konstrukcji stalowych.

– Gmina Dobra wezwała przedsiębiorcę, na terenie którego doszło do pożaru, do zaczopowania ujścia wody opadowej z zakładu na zewnątrz, oczyszczenia odcinków sieci odprowadzania wody deszczowej oraz wyczyszczenie sieci kanalizacji zakładowej – informuje Michał Ruczyński.

Straż Pożarna wykorzystując korki pneumatyczne zatkała przepływ w dwóch studzienkach kanalizacyjnych w okolicy ul. Spółdzielców w Mierzynie. Do czasu otrzymania pełnych wyników badań cały czas tamowany będzie przepływ wody na przepuście rzeki Bukowa przy ul. Europejskiej.

Do odwołania obowiązuje ostrzeżenie przed zbliżaniem się do Jeziora Słonecznego, rzeki Bukowej i cieku Wierzbak.