– Mamy ambicje, by pokazać w tych wyborach, że Lewica jest silna i proeuropejska – mówił podczas spotkania z dziennikarzami minister nauki i szkolnictwa wyższego, a jednocześnie lider Nowej Lewicy Dariusz Wieczorek. Po raz pierwszy w tej kampanii w Szczecinie obecny był również były premier i „jedynka” zachodniopomorsko-lubuskiej listy Lewicy do Europarlamentu Włodzimierz Cimoszewicz.

Nie lubi być nazywany „spadochroniarzem”, bo jak mówi, ma związki z regionem lubuskim i w młodości miał tam spędzać niemal wszystkie wakacje. Poza tym wybory do Parlamentu Europejskiego są inne niż samorządowe, a Polska jest „jednym wielkim okręgiem wyborczym”. Tak Włodzimierz Cimoszewicz odpowiada zwykle na pytania o to, jak to się stało, że zupełnie niespodziewanie stał się liderem zachodniopomorsko-lubuskiej listy do Europarlamentu.

– Ludzie mogą czuć się trochę zmęczeni polityką i wyborami. Musimy ten maraton wytrzymać i zdać sobie sprawę jak ważne są to wybory. To jest ustalanie architektury całej Europy. Parlament Europejski współdecyduje np. z Komisją Europejską o budżecie Unii Europejskiej – mówił Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, europarlamentarzysta i kandydat w czerwcowych wyborach. – W tej części naszego kraju świadomość wartości integracji europejskiej jest duża – zaznaczał, odnosząc się do relacji polsko-niemieckich i budowy dobrych kontaktów na pograniczu.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, a jednocześnie lider Lewicy w regionie również podkreślał wagę tych wyborów.

– Lewica będzie dbała o polskie sprawy w Parlamencie Europejskim. Będziemy działać przeciwko tym, którzy chcą niszczyć od środka Unię Europejską. Kluczową sprawą dla bezpieczeństwa Europy jest silna wspólnota unijna. Mamy trudną sytuację geopolityczną, a zaraz za naszymi granicami toczy się wojna. Namawiamy wszystkich do udziału w wyborach – apelował podczas konferencji prasowej minister Dariusz Wieczorek. – To są tak samo ważne wybory jak te do sejmu czy samorządowe. Kandydaci Lewicy to gwarancja, że Unia Europejska będzie silna, rozwijająca się i postępowa – przekonywał.

W okręgu zachodniopomorsko-lubuskim wybierać będziemy kandydatów z pięciu list wyborczych. Ich liderzy to: Bartosz Arłukowicz (Koalicja Obywatelska), Joachim Brudziński (Prawo i Sprawiedliwość), Magdalena Sosnowska (Konfederacja), Michał Kamiński (Trzecia droga), Włodzimierz Cimoszewicz (Lewica).

W kadencji 2019-2024 europarlamentarzystami z naszego okręgu byli: prof. Bogusław Liberadzki, Witold Pahl (zastąpił Bartosza Arłukowicza), Joachim Brudziński, Elżbieta Rafalska.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca.