Junak – szczecińska legenda. Pod takim hasłem odbędzie się tegoroczny Międzynarodowy Dzień Archiwów (sobota 4 czerwca). W gmachu Archiwum Państwowego w Szczecinie (ul. św. Wojciecha 13) zaplanowano okolicznościową wystawę i wykłady, a na jego dziedzińcu prezentowane będą Junaki. Wcześniej motocykliści wjadą na tych kultowych szczecińskich maszynach po schodach na Wałach Chrobrego (w sobotę o godzinie 10.50).

Wydarzenie organizowane jest przez Archiwum Państwowe w Szczecinie, Stowarzyszenie Miłośników i Posiadaczy Motocykla Junak SFM oraz Grupę Motocyklową „Dziki Junak”. W gmachu archiwum odbędą się wykłady i będzie można obejrzeć wystawę z unikatowymi materiałami archiwalnymi.

– W naszym zasobie znajduje się dokumentacja motocykla Junak, który był produkowany w Szczecińskiej Fabryce Motocykli od 1956 do 1965 r. W Szczecinie wyprodukowano ponad 91 tys. tych motocykli. Posiadamy też fotografie Anatola Weczera, dokumentujące działalność fabryki. Przybliżając historię Junaka, poznajemy bardziej historię miasta i regionu – mówi dr hab. prof. US Krzysztof Kowalczyk, dyrektor archiwum.

Przygotowany zostanie kącik dla dzieci, w którym będzie można pokolorować „wielkiego Junaka”. Obok zaplanowano kiermasz publikacji archiwalnych, w tym pamiątkowych kart pocztowych z „junakowymi” motywami. Jak co roku, chętni będą oprowadzani po archiwum (w godzinach: 12.00, 13.00 i 14.00).

Program tegorocznego Międzynarodowego Dnia Archiwów nie ograniczy się jednak tylko do archiwaliów. Najoryginalniejszym wydarzeniem będzie próba odtworzenia wyczynu z 1961 r., gdy na Junakach wjeżdżano po schodach na Wałach Chrobrego. Teraz powtórzą to przedstawiciele grupy „Dziki Junak”.

Później motocykliści przejadą na ul. św. Wojciecha. Na dziedzińcu archiwum będzie można z bliska przyjrzeć się Junakom.

Międzynarodowy Dzień Archiwów został ustanowiony podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) w 1948 roku będącej pod auspicjami UNESCO. Jest obchodzony przez wszystkie archiwa państwowe w Polsce.

Program Międzynarodowego Dnia Archiwów w Szczecinie (sobota 4 czerwca):

– g. 10.50 – wjazd motocyklami Junak po schodach na Wałach Chrobrego, później przejazd na dziedziniec Archiwum Państwowego przy ul. św. Wojciecha 13;

– g. 11.30 – Jacek Ogrodniczak - autor książki "Junak Smyk. Szczecińskie motolegendy" - opowie o tym jak Junak stał się legendą;

– g. 12.00 – zwiedzanie archiwum;

– g. 12.30 – inż. Zenon Młotek przedstawi historię Stowarzyszenie Miłośników i Posiadaczy Motocykla Junak;

– g. 13.00 – zwiedzanie archiwum;

– g. 14.00 – zwiedzanie archiwum.