Wielbiciele muzyki operowej będą bardzo usatysfakcjonowani! Współpracująca z Willą Lentza, znakomita sopranistka, Katarzyna Dondalska proponuje w najbliższych dniach aż dwa ciekawe wydarzenia! Już we wtorek (22 listopada) na scenie tej instytucji odbędzie się koncert zatytułowany „Magiczny Świat Muzyki”, a dwa dni później – w ramach cyklu Juvenum Hortus – będzie można usłyszeć młodych wokalistów, których śmiało można nazwać głosami przyszłości!

Pierwsze wydarzenie, zaplanowane na 22 listopada, to wieczór interpretacji operowej i operetkowej klasyki w wykonaniu Katarzyny Dondalskiej (sopran koloraturowy) i Pawła Skałuby (tenor) oraz kilku dzieł muzyki kameralnej na skrzypce i fortepian, które przedstawią Natan Dondalski i Michał Landowski.

Była Królową Nocy, jest noblistką

Jeżeli ktoś jeszcze waha się, czy przyjść do Willi Lentza tego wieczoru, to może przekona go kilka faktów z biografii Katarzyny Dondalskiej. Jest ona absolwentką Wyższej Szkoły Muzycznej w Würzburgu (otrzymała dyplom z wyróżnieniem), finalistką i laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych (Cardiff Singer of the World Festival, Międzynarodowy Konkurs im. Francisco Viñasa w Barcelonie, Konkurs Śpiewu Koloraturowego „Sylvia Geszty”), a przez słynną śpiewaczkę operową, Barbarę Boney nazwana została „Ósmym Cudem Świata”.

Występowała jako Królowa Nocy w „Czarodziejskim flecie” oraz Konstancja w „Uprowadzeniu z seraju”, Zerbinetta w „Ariadnie na Naksos”, Olimpia w „Opowieściach Hoffmanna” i Rozyna w „Cyruliku sewilskim”. Współpracowała m.in. z orkiestrami: Royal Philharmonic Orchestra Liverpool, San Diego Symphony Orchestra, NDR Rundfunksinfonieorchester Hannover, Deutsches Filmorchester Babelsberg, BBC Orchestra London, Bruckner-Symphonieorchester Linz.

W ubiegłym roku otrzymała tytuł profesora belwederskiego od Prezydenta Polski, a w czerwcu tego przyznano jej Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych.

Śpiewał w operze Rogera Watersa v Paweł Skałuba to absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku (także otrzymał dyplom z wyróżnieniem). W 1993 r. jako jedyny Polak i najmłodszy uczestnik został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Plácido Domingo w Paryżu. Brał też udział w światowej prapremierze opery „Ça Ira” Rogera Watersa (Pink Floyd) w Poznaniu. Ponadto wcielał się w role: Alfreda w „Traviacie” Verdiego, Stefana w „Strasznym dworze” Moniuszki, Pinkertona w „Madame Butterfly” i Cavaradossiego w „Tosce” Pucciniego, Don Jose w „Carmen” Bizeta czy Wacława w „Marii” Statkowskiego.

„Summertime” i inne klasyki

W programie tego magicznego koncertu znajdą się takie utwory jak „Ach, wir armen Primadonnen” z operetki „Der arme Jonathan” K. Millöckera, aria Adeli „Nie margrabio, nie” z operetki „Zemsta nietoperza” J. Straussa i najsłynniejsze w tym zestawie „Summertime” z opery „Porgy and Bess” G. Gershwina, a także pieśń neapolitańska „O sole mio”.

Na pewno szczególnie efektownie zapowiada się duet „W rytm walczyka” z operetki „Księżniczka czardasza” Imre Kalmana, który wykonają wspólnie Katarzyna Dondalska i Paweł Skałuba.

Bilety dostępne są na stronie: bilety.willa-lentza.pl.

Młodzi, bardzo obiecujący

24 listopada podczas kolejnego już koncertu z cyklu Juvenum Hortus (tym razem z hasłem „Twoim jest serce me”) w Willi Lentza wystąpią młodzi artyści, którzy według profesor Katarzyny Dondalskiej mają duże szanse, by już niedługo pojawić się na prestiżowych scenach świata. Popularne kompozycje Bernsteina (aria Kunegundy z „Glitter and Be Gay” i duet „Oh, happy we!” z operetki „Kandyd”), Bizeta, Gounoda („O légère hirondelle” z opery „Mireille”), Mozarta, Offenbacha, Pucciniego i Straussa wykonają solo i w duetach sopranistki koloraturowe – Aleksandra Bałachowska-Jagusz i Marta Bochenek, sopranistki – Gabriela Celińska-Mysław i Yana Hudzovska, tenor Radosław Strzelecki oraz bas-baryton Grzegorz Pelutis. 

Zaprezentuje się także skrzypaczka Martyna Skuza, która przedstawi dwie kompozycje Aleksandra Zarzyckiego – Romans op. 16 i Mazurek op. 26 oraz Polonez koncertowy D-dur op. 4 Henryka Wieniawskiego. Na scenie zobaczymy też pianistów – Dorotę Kuryło i Michała Landowskiego w charakterze akompaniatorów.

Mają już pierwsze sukcesy

Warto dodać, że wspomniani młodzi artyści mają już na swoim koncie pierwsze wyróżnienia. Takie sukcesy odnotowała m.in. Aleksandra Bałachowska-Jagusz, która zdobyła w 2021 roku trzy dodatkowe nagrody podczas IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Sakralnej w Katowicach. Natomiast Gabriela Celińska-Mysław jest laureatką III nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów, który odbył się we wrześniu tego roku.

Koncert i projekcja plakatów muzycznych

Plastycy z Pracowni Projektowania Znaku i Form Identyfikacyjnych, a także Projektowania Znaku i Grafiki Audiowizualnej Wydziału Grafiki, rozwijający swoje talenty pod kierunkiem prof. Ireneusza Kuriaty oraz mgr Magdaleny Januszkiewicz, przedstawią w formie projekcji plakaty inspirowane muzyką. W Willi Lentza będzie można podziwiać prace: Marty Boboryko, Pawła Bołtowicza, Patrycji Czerepko, Anny Dvořákovej, Magdaleny Januszkiewicz, Kornelii Jaworek, Błażeja Krzepiny, Ireneusza Kuriaty, Mai Lewandowskiej, Natalii Miśkowiec, Patrycji Mróz, Kamili Ochenkowskiej, Karola Pabicha, Artura Rawy, Żanety Rosady, Kingi Spiczko, Pauliny Steć, Macieja Urbańskiego i Katarzyny Zioły.

Bilety na ten koncert również są dostępne na bilety.willa-lentza.pl.