Co roku redakcja „Magazynu VIP” docenia wybitne osobowości życia publicznego, uznanych ludzi kultury, skutecznych menedżerów i samorządowców, ale także wyróżniające się marki i miejsca, które warto znać. W tegorocznym gronie nagrodzonych znalazła się szczecińska Willa Lentza. „Przyciąga spragnionych kultury do artystycznego salonu miasta!” – czytamy w uzasadnieniu jury.

Willa Lentza została nagrodzona statuetką „Rekomendacja VIP-a 2022”, która przyznawana jest przez redakcję „Magazynu VIP”. Jak czytamy, to „wyraz uznania dla wyjątkowej oferty, łączącej różne dziedziny sztuki, której dopełnieniem jest piękne otoczenie zrewitalizowanego zabytku, sprzyjające obcowaniu z kulturą”.

Gmach powstał w latach 1888-89. Zbudowano go dla dyrektora Szczecińskiej Fabryki Wyrobów Szamotowych – Augusta Lentza. Zaprojektował go Max Drechsler. Willa Lentza była zarazem dziełem życia architekta.

Po wojnie do budynku wprowadził się na lata Pałac Młodzieży. W 1950 r. przebudowano pomieszczenia na parterze, łącząc salon, pokój pana i pokój pani w jedną dużą salę teatralną. To była jednak właściwie jedyna duża powojenna ingerencja w konstrukcję willi i wyposażenie jej wnętrza. Pozostałe elementy zachowano. Dzięki temu możliwa była w ostatnich miesiącach renowacja, której efekty zapierają dech w piersiach.

Wśród odnowionych pomieszczeń na parterze znajdziemy m.in. dawną jadalnię, bawialnię i monumentalny hall. Prace konserwatorskie pozwoliły przywrócić im oryginalny wygląd. Z wielką pieczołowitością odtworzono każdy detal.

„Willa Lentza po kompleksowym remoncie odzyskała dawny blask, a wraz z renowacją tchnięto w nią nowego ducha. Dziś tętni życiem i zachęca do obcowania z historią oraz sztuką przez duże S. Bogaty kalendarz kulturalny sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – od wystaw, przez koncerty, m.in. jazzowe i klasyczne, po wydarzenia specjalne, choćby Śniadania w ogrodzie. Przyciąga spragnionych kultury do artystycznego salonu miasta” – czytamy w uzasadnieniu jury.