koncerty

WILCZE JAGODY - AGNIESZKA WILCZYŃSKA I ANDRZEJ JAGODZIŃSKI

foto: materiały prasowe

Gdzie?
Technopark Pomerania (Sala Castanea, budynek F2), ul. Cyfrowa 4
Kiedy?
Piątek, 25.10.2019
O której godzinie?
19:00
Za ile?
40 zł; bilety na bilety.fm
Opis wydarzenia
Zdobywczyni Fryderyka w kategorii "Jazz" Agnieszka Wilczyńska i dwukrotny zdobywca Fryderyka w kategorii "Jazz" Andrzej Jagodziński wystąpią w Technoparku Pomerania. Ona to jeden z najlepszych głosów jazzowych na polskiej scenie muzycznej, on to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów jazzowych. Wspólnie nagrali płytę "Wilcze jagody", która na muzycznym rynku ukazała się jesienią tego roku. Podczas koncertu duet wykona premierowe piosenki z najnowszego krążka.

 

Agnieszka Wilczyńska urzeka publiczność niezwykłą wrażliwością oraz głębią i ciepłem swojego głosu, który wybrzmiewa w różnorodnych projektach muzycznych. Wokalistkę do współpracy zapraszało wielu muzyków polskiej sceny jazzowej, m.in. Włodzimierz Nahorny, Jan Ptaszyn Wróblewski, Bogdan Hołownia, Michał Tokaj, Krzysztof Herdzin, Janusz Skowron, Robert Majewski, Henryk Miśkiewicz, Janusz Muniak czy Maciej Sikała. Na stałe współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego, z którym nagrała dwie płyty - „Warownym Grodem" i „Krzysztof Komeda".

Niecodzienny talent artystki potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia. Jest m.in. zdobywczynią Fryderyka w kategorii „Jazz" za płytę „Tutaj mieszkam" z tekstami napisanymi specjalnie dla wokalistki przez Mistrza Wojciecha Młynarskiego, laureatką pierwszej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu, laureatką pierwszej nagrody na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie oraz zdobywczynią Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina. Wokalistce przyznano również tytuł Ambasadorki Szczecina. Występowała na licznych festiwalach jazzowych, m.in. JazzPol Festival, Jazz Jamboree, Jazz Forum Festiwal czy Jazz Hot Spring Festiwal, a także na wielu prestiżowych scenach w Polsce i na świecie, m.in. Carnegie Hall, Chicago Symphony Center, National Concert Hall na Tajwanie, w Białoruskiej Filharmonii Narodowej oraz w Filharmonii Narodowej w Moskwie i we Lwowie. Na swoim koncie artystka ma dwie złote płyty: "Pogadaj ze mną" (sł. Wojciech Młynarski, muz. Włodzimierz Nahorny) oraz „Krzysztof Komeda" z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi" (ar. Andrzej Jagodziński, wyk. Andrzej Jagodziński Trio, Symfonia Viva, Henryk Miśkiewicz, Grażyna Auguścik).

Andrzej Jagodziński to artysta wszechstronny - waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor i aranżer. Jest założycielem znanej na całym świecie formacji Andrzej Jagodziński Trio, która zyskała międzynarodową sławę dzięki aranżacjom utworów Fryderyka Chopina. Nagrane przez trio albumy "Chopin", „Chopin Once More", „Les Brillantes" i „Sonata b-moll" są do dziś najlepiej sprzedającymi się płytami jazzowymi. Karierę jazzową Andrzej Jagodziński rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej - na festiwalu 'Złota Tarka' w 1979 roku. Jest zdobywcą dwóch Fryderyków – najbardziej prestiżowych nagród na polskim rynku muzycznym - za płytę „CHOPIN" w kategorii „Jazzowa płyta roku" (1994) oraz w kategorii „Jazzowy muzyk roku" (2004). W 2014 roku płyta „Chopin" Andrzeja Jagodzińskiego Trio została wybrana jazzową płytą ostatniego 20-lecia!

Artysta od zawsze gra w stylistycznie różnorodnych formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana „Ptaszyna" Wróblewskiego. Koncertował na całym świecie, biorąc udział m.in. w Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival, Ankara Music Festival. Jako akordeonista udziela się w wielu projektach, m. in. z Januszem Stroblem czy Anetą Łastik. Wielkim sukcesem była też współpraca artysty z włoskim pianistą Giovannim Mirabassim i wydanie dwóch płyt: „Giovanni Mirabassi i Andrzej Jagodziński Trio" oraz „C-minor", która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem w Japonii.

Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński współpracują ze sobą od 2004 roku przy różnorodnych projektach muzycznych. Pomysł nagrania w duecie płyty „Wilcze jagody" zrodził się w 2017 roku, a wydawnictwo ukazało się jesienią tego roku. Andrzej Jagodziński skomponował piosenki dedykowane wokalistce, której wrażliwość muzyczna i barwa głosu doskonale wpisują się w estetykę jego niebanalnych kompozycji. Teksty na płytę napisali znakomici artyści: Wiesława Sujkowska, Stanisław Tym, Andrzej Poniedzielski i Jan Wołek, a także Agnieszka Wilczyńska debiutująca w roli tekściarki. Płyta „Wilcze jagody" to projekt współfinansowany ze środków Miasta Szczecin.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję