Konsorcjum Orange Polska i ROOVEE ma 80 dni na dostawę pierwszych 400 rowerów miejskich czwartej generacji. Umowa na stworzenie nowej wypożyczalni została podpisana. Jednoślady wyjadą na ulicę prawdopodobnie w marcu przyszłego roku.

– Dziś do spółki NiOL dotarły przesłane pocztą egzemplarze umowy podpisane przez wykonawców z datą 30 września 2021 roku – informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne.

Pierwsze 400 sztuk w grudniu

Umowa przewiduje dostawę rowerów w trzech etapach – 400 sztuk w czasie 80 dni od podpisania umowy, kolejnych 200 sztuk w terminie 30 dni od daty odbioru etapu I i następne 200 sztuk w terminie 30 dni od daty odbioru etapu II.

– Pierwszy etap dostaw obejmuje również stworzenie aplikacji, która umożliwia wypożyczenie rowerów – dodaje Wojciech Jachim.

Koszt realizacji trzech etapów zamówienia to 5,4 miliona złotych.

Inauguracja nowego BikeS planowana jest w marcu przyszłego roku.

– Zakładamy, że pierwszą partię rowerów dostaniemy w grudniu. Zimowe miesiące przeznaczymy na odbiór kolejnych dostaw, testowanie oprogramowania, systemu płatności, rejestrację użytkowników. Inaugurację nowego roweru miejskiego planujemy na 1 marca – mówi prezes spółki NiOL Radosław Kanarek.

Stacje z zamkami odchodzą w przeszłość

Na szczecińskie ulice wyjadą rowery IV generacji wyposażone w GPS i urządzenia zabezpieczające przed nieuprawnionym wypożyczeniem.

– Stacje z zamkami odchodzą w przeszłość. Zastąpią je widoczne w aplikacji strefy postoju – tłumaczy Wojciech Jachim. Rowery będzie można wypożyczać i zdawać w całym obszarze funkcjonowania BikeS, ale za zwrot poza strefą postoju trzeba będzie zapłacić dodatkowo 10 zł.

– Z kolei po odstawieniu pozostawionego poza strefą roweru do strefy postoju na konto użytkownika wpłynie 5 złotych extra – zachęca Wojciech Jachim. – Zamówienie przewiduje wirtualne strefy postoju, które operator będzie tworzyć czasowo przy okazji wydarzeń generujących większy ruch w konkretnym miejscu, jak na przykład podczas The Tall Ships Races.