Ponad 62 tysiące złotych – tyle w 2022 roku magistrat zapłacił za ochronę prezydenta Piotra Krzystka oraz członków kolegium prezydenckiego. W planach na razie nie ma mowy o rezygnacji z umowy. „Zakończenie uzależnione jest od minimalizacji zagrożeń, które obecnie występują w Polsce w stosunku do osób sprawujących funkcje publiczne” – informuje sekretarz miasta Ryszard Słoka.

Przypomnijmy, że prezydent Szczecina Piotr Krzystek zdecydował się na ochronę po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas Wielkiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2019 roku.

Ochroniarze widziani są obok włodarza Szczecina np. w czasie zgromadzeń czy różnego rodzaju wydarzeń. Z ich usług mogą korzystać także członkowie kolegium prezydenckiego - zastępcy prezydenta, sekretarz miasta i skarbnik.

Od 2019 roku umowa podpisywana jest z firmą FORT. W 2021 roku usługi ochroniarskie kosztowały ponad 56918 zł, z czego „najdroższymi” miesiącami były sierpień (13191,75 zł) oraz grudzień (11531,25 zł).

W 2022 roku na ochronę wydano ponad 62 tys. zł – średnio 12 tys. zł na miesiąc. Przypomnijmy, że w pierwszym miesiącu zawarcia umowy (luty 2019 roku) kosztowała niecałe 5 tys. zł.

Czy Piotr Krzystek ma w planach zrezygnowanie z ochrony?

„Zakończenie umowy uzależnione jest od minimalizacji zagrożeń, które obecnie występują w Polsce w stosunku do osób sprawujących funkcje publiczne” – informuje sekretarz miasta Ryszard Słoka. „Przed zamachem w Gdańsku, prezydent Szczecina ani członkowie kolegium nie korzystali z powyższych usług” – podkreśla.