Podbili serca publiczności, zdobyli uznanie krytyków i nagrody na festiwalach. W najnowszej premierze spektaklu Willi Lentza Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski i Konrad Pawicki – jako trzej podstarzali clowni – walczą o angaż, który może być ich ostatnim.

Już w najbliższy poniedziałek, 30 stycznia, o godz. 19:00 Willa Lentza zaprasza na premierę spektaklu „Zatrudnimy starego clowna”. To już trzecia produkcja realizowana w najmłodszej instytucji kultury w Szczecinie, która – jak zapewniają aktorzy – jest doskonałym miejscem do pracy twórczej.

– To coś wspaniałego, że powstało kolejne miejsce w Szczecinie do grania, tworzenia kultury i sztuki wielowymiarowo – przyznają artyści. – Są świetne koncerty, sala zrobiona pod teatr. To nie jest postawienie samych krzeseł, mamy scenę, nagłośnienie, garderoby. To wszystko funkcjonuje jako instytucja kultury i sztuki w szerokim pojęciu.

Dawni przyjaciele z cyrkowej areny, rywalizujący o rolę, która może być ich ostatnią

Najnowsza teatralna propozycja Willi Lentza to okazja, by na scenie zobaczyć aktorskie trio w składzie Konrad Pawicki, Arkadiusz Buszko i Paweł Niczewski. Tym razem artyści połączyli siły i na tapet wzięli tekst „Zatrudnimy starego clowna” Matei Visniec. Scenariusz spektaklu momentami intrygująco przypomina ich własną historię. Jako trzej podstarzali clowni walczą o rolę, być może ostatnią w ich zawodowym życiu.

Jak zdradzają aktorzy, na scenie zobaczymy Peppino, który okazuje się być smutnym Pierrotem. Jest błaznem, ale zakosztował w życiu prawdziwego teatru, więc czuje się lepszy od swoich kolegów. Z kolei Filippo to typowy clown z czerwonym nosem, który zabawia prostymi żartami i trikami. Natomiast Nicollo – pełen wyrafinowanych dowcipów powiązanych z pantomimą – jest odzwierciedleniem najwybitniejszego przedstawiciela tego rodzaju przedstawień, Marcela Marceau.

– Tekst dla trzech aktorów co najmniej dojrzałych, tak naprawdę dla aktorów-emerytów. Jest znakomity, w sam raz do grania, pełnokrwisty i stanowi doskonałą partyturę, aby się zabawić w teatr – podsumowują.

Nie lada gratka dla fanów aktorskiego tria

Jak zapowiadają aktorzy, w spektaklu znajdzie się wiele smaczków, które ucieszą osoby, znające dokonania artystów.

– W tekście tytułowi clowni wspominają, co robili na cyrkowych arenach. My tę cyrkową zabawę zamieniliśmy w naszą, korzystając z tego, że razem niejedno przeżyliśmy na scenie – mówią. – Wiemy, że wiele osób już ostrzy sobie zęby na ten spektakl.

Willa Lentza zaprasza na premierę „Zatrudnimy starego clowna” w poniedziałek, 30 stycznia, o godz. 19:00. Bilety w cenie 40/60 zł dostępne są na stronie: https://bilety.willa-lentza.pl/. W najbliższym czasie spektakl będzie można jeszcze obejrzeć 6 i 27 lutego.