Włodzimierz Cimoszewicz prawdopodobnie będzie liderem listy Lewicy do Parlamentu Europejskiego w okręgu obejmującym województwa zachodniopomorskie i lubuskie. To zaskakująca informacja, wcześniej nazwisko byłego premiera nie pojawiało się w spekulacjach politycznych.

Włodzimierz Cimoszewicz to były premier, przez wiele lat ważna postać polskiej Lewicy. Do czynnej polityki wrócił w 2019 roku, startując do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca w Warszawie. Mandat uzyskał, ale politycy Koalicji Obywatelskiej wielokrotnie zwracali uwagę na jego małą aktywność w kampanii parlamentarnej. Teraz Cimoszewicz prawdopodobnie otworzy listę Lewicy w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim.

– Obecnie najprawdopodobniejszy wariant to Włodzimierz Cimoszewicz, ale jako „jedynka” brany pod uwagę był również Dawid Krystek, obecny wicewojewoda. Dyskutuje się na ten temat i szczecińskim działaczom zależy, żeby on w tej kampanii zaistniał. Ostateczne decyzje zostaną podjęte w czwartek – słyszymy od jednego z prominentnych działaczy Lewicy w Szczecinie.

Jeżeli Krystek nie wystartuje z „jedynki”, to będzie „dwójką”. Na listach Lewicy do Parlamentu Europejskiego mają znaleźć się też: Izabela Kowalczyk, Tomasz Nesterowicz, Bartosz Baszczyński, Tadeusz Jędrzejczyk.

Od 2004 roku Lewica ma w Szczecinie swojego europarlamentarzystę. Reelekcję uzyskiwał eurodeputowany Bogusław Liberadzki. Polityk zdecydował o przejściu na emeryturę.

Wybory europejskie już 9 czerwca.