W sobotnie popołudnie sala Iluzjon w szczecińskiej Starej Rzeźni wypełniła się miłośnikami żeglarstwa, którzy wzięli udział w corocznym święcie i podsumowaniu roku. “To był pracowity sezon dla wielu żeglarzy i ich zespołów. Mamy masę wyróżnień, coraz lepsze wyniki i coraz więcej nagrodzonych. Nic tylko się cieszyć” - ocenia Marcin Raubo, prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. 

Żeglarska Gala to najważniejsze wydarzenie w roku, którego organizatorem jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski. Co roku środowisko wilków morskich spotyka się, aby uhonorować najlepszych zawodników sezonu – od tych najmłodszych, po najbardziej utytułowanych z klas morskich. 

Młodzi żeglarze wielkimi triumfatorami 

Tradycyjnie już uroczystość rozpoczęła się od uhonorowania żeglarzy i klubów z regionu. Wiele nagród trafiło do rąk najmłodszych adeptów, co wzbudziło nieukrywaną radość po stronie doświadczonych wilków morskich. 

- Naprawdę cieszę się, że mamy tylu nagrodzonych wśród najmłodszych. To oznacza, że jest potencjał na przyszłe lata, będziemy mieć dobrych zawodników i wiele radości - mówił Artur Burdziej.  

- Ważne, aby ta młodzież miała na czym kontynuować swoją przygodę żeglarską - dodał Łukasz Czaja, uhonorowany w kategorii “match racing”. - Widzę po swoich latach i przyjaciołach, że zostaje nas garstka. Mam nadzieję, że osoby, które mogą wciągnąć młodzież w żeglarstwo morskie i profesjonalne, zrobią to. Aby ten cenny materiał nie poszedł na marne. 

“Liczę na podium w Mistrzostwach Polski” 

Zarząd ZOZŻ przyznał także nagrody pieniężne dla medalistów Mistrzostw Polski. Wśród nich znalazł się Jakub Guźlecki, który uznawany jest za jednego z najzdolniejszych żeglarzy Szczecina. Ma tylko 16 lat i wiele sukcesów na koncie, jak m.in. bycie czwartym zawodnikiem na świecie ścigającym się na desce w młodzieżowej klasie Techno 293.  

- Jestem zadowolony z tego sezonu. Było dużo zawodów i treningów, w tym dwa wyjazdy zagraniczne na Mistrzostwa Świata i Europy. Nie udałoby się to, gdyby nie mój trener, któremu bardzo dziękuję. W przyszłym roku liczę na podium w Mistrzostwach Polski i tak cicho liczę także na wyścig pierwszej dziesiątki w Mistrzostwach Europy albo Świata - zdradził nam młody żeglarz. 

“Nie spodziewałem się, że kiedyś będę na takiej gali” 

Nie zabrakło także nagród dla najbardziej utytułowanych i doświadczonych zawodników. Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski przyznał także wyróżnienia w kategorii “specjalne”. Statuetki powędrowały m.in. do Centrum Żeglarskiego z mianem “przyjaciela” oraz kapitana Krzysztofa Dobiesa, który na swoje barki wziął organizację reaktywowanych po latach Regat o Puchar Gryfa Pomorskiego.

Z kolei gmina Dziwnów została doceniona za bycie kuźnią talentów i areną międzynarodowych wydarzeń w regionie. Dodajmy, że i w tym roku nadmorska miejscowość będzie gospodarzem dużego wydarzenia – Mistrzostw Świata w ILCA 6. 

- Kiedy 12 lat temu obejmowałem urząd burmistrza Dziwnowa, nie spodziewałem się, że kiedyś będę występować na takiej gali. Rzeczywiście, od 12 lat nasza baza żeglarska stale się powiększa, a w tym roku oddamy kolejny odcinek przystani sezonowej w samym centrum Dziwnowa. Mam nadzieję, że nasi żeglarze będą zadowoleni z tej inwestycji - mówił burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak. 

“Masa wyróżnień, coraz lepsze wyniki, kalendarz wypchany po brzegi” 

Podczas uroczystości wręczone zostały także medale 75-lecia za “wieloletnią pracę, służbę i wsparcie żeglarstwa”. Wyróżnienia otrzymali Katarzyna Wolnik-Sayna, Laura Hołowacz, Krzysztof Soska, Stanisław Żyła, Zbigniew Andruszkiewicz, Romuald Czapliński, Zbigniew Jeszka, Wojciech Kaczor, Arek Lenkowski, Lech Łucki, Ryszard Czechowski.  

- To był pracowity sezon dla wielu żeglarzy i ich zespołów. Mamy masę wyróżnień, coraz lepsze wyniki i coraz więcej nagrodzonych. To powolna, ale systematyczna poprawa tych wyników. Po tych wynikach widać też, że mamy pewną zmianę pokoleniową w klasie Optimist - ocenia Marcin Raubo, prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. - Kalendarz na ten rok wypchany jest po brzegi. Szykuje się 60 imprez w całym województwie, w tym duża impreza sportowa w Dziwnowie, którą są Mistrzostwa Świata w ILCE 6. Nic tylko się cieszyć. 

Nowa odsłona, nieoczywiste współprace 

Tegoroczne wydarzenie zostało zorganizowanej w nowej odsłonie, we współpracy z różnymi organizacjami spoza branży jak Szczecińska Galeria Sztuki ArtGalle czy Growth. Sobotniemu świętowaniu towarzyszyła wystawa obrazów w klimacie morskim oraz projekty z nowego kierunku w sztuce, którym są prace cyfrowe (NFT).  

Uczestnicy imprezy mieli okazję także okazję wziąć udział w dwóch panelach dyskusyjnych, podczas których m.in. Wojciech Maleika i Wojciech Kaczor, kapitanowie “Daru Szczecina”, opowiadali o ubiegłorocznej wyprawie na Islandię.