Nowo wybudowany budynek, lądowisko dla śmigłowców sanitarnych na dachu, nowoczesne sale z łazienkami. W Zdrojach otwarto dziś Szpitalny Oddział Ratunkowy dla Dzieci. Jednak przez najbliższe pół roku SOR tu nie będzie działał...
- To bardzo dziwne otwarcie. Otwieramy szpitalny oddział ratunkowy, ale tak naprawdę otwieramy tylko mury. To miejsce od 1 stycznia nie będzie SOR-em, bo nie otrzymaliśmy kontraktu od NFZ. Będziemy tu mieć jakąś atrapę, jakąś przychodnię, a nie pełnowartościowy SOR - mówił podczas środowej uroczystości marszałek Olgierd Geblewicz, dodając, że: na wszystko w tym kraju są pieniądze, tylko nie na ochronę zdrowia.

Na finansowanie SOR-u w Zdrojach NFZ ma znaleźć pieniądze dopiero w połowie roku 2018. Do tego czasu miejsce to będzie wykorzystywane jako izba przyjęć.

Szpitalny Oddział Ratunkowy dla Dzieci wraz z lądowiskiem dla helikopterów powstał w nowo wybudowanym pawilonie nr 20. Inwestycja ta jest jednym z ostatnich etapów tworzenia Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem w Zdrojach. Budowa tej części trwała trzy lata i kosztowała ponad 10,5 mln złotych (większość funduszy pochodziła z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020).

Nowo wybudowany pawilon ma 8 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Powstał w samym centrum kompleksu szpitalnego przy ul. Mącznej.

- Budynek został tak zaprojektowany, by móc skomunikować wszystkie pozostałe pawilony i dać możliwość poruszania się pacjentom i personelowi bez żadnego wychodzenia na zewnątrz – mówił Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala w Zdrojach.

W sześciokondygnacyjnym budynku ulokowanych będzie ponad 100 łóżek dla najmłodszych pacjentów. Uruchomione zostaną tu także: blok operacyjny z 4 salami i salą wybudzeń, pediatryczna izba przyjęć, pediatryczny oddział obserwacyjny, pododdział ortopedii dziecięcej, oddział neurochirurgii dziecięcej czy oddział chirurgii dziecięcej i urologii. Ten ostatni przeniesiony zostanie z placówki przy ul. Św. Wojciecha.

- Dzięki temu przybyło nam kilkadziesiąt łóżek szpitalnych przeznaczonych dla dzieci. Jakość i oferta jakie mamy dla naszych pacjentów sprawiają, że stajemy się największym i najnowocześniejszym szpitalem, który świadczy opiekę zarówno dla dzieci, jak i ich mam – zachwalał Tyszler.

Modernizacja szpitala w Zdrojach rozpoczęła się w 2009 roku. Do tej pory wybudowano m.in.: pawilon ginekologiczno-położniczo-noworodkowy i Centrum Leczenia Oparzeń dla Dzieci i Młodzieży. Utworzono Oddział Patologii Ciąży, pierwsze w kraju Centrum Leczenia Spastyczności oraz zakupiono nowoczesną karetkę neonatologiczną. Inwestycje te pochłonęły 181 mln zł.