Krystyna Czubówna, Tamara Arciuch, Michał Kempa, Bartłomiej Kasprzykowski, Adam Ferency, Joanna Szczepkowska, Katarzyna Wężyk, prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek – to tylko część znakomitych aktorów i znanych głosów, którzy już zabiorą szczecinian w niezwykłą czytelniczą podróż. Książnica Pomorska zaprasza na jubileuszową odsłonę wyczekiwanego Festiwalu Czytania.


„Wiele osób czeka co roku na to wydarzenie, bo za każdym razem jest ono inne, zaskakujące i wyjątkowe”

Już w najbliższy piątek, 25 listopada, startuje 10. edycja Festiwalu Czytania. Przed nami trzy dni wypełnione dobrą literaturą i ciekawymi spotkaniami ze znanymi i lubianymi postaciami ze świata sztuki i mediów.

– Cieszę się, że takie wydarzenie w murach Książnicy gościmy. I jest to dla mnie jako dla czytelnika wielka gratka, żeby spotkać się z wielkimi głosami i autorami książek. Można zdobyć dedykację, co zawsze jest cenne. Część z osób, które są bohaterami biografii czy autorami książek, już z nami nie ma, ale ich słowa i ten wpis pozostają – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

– Książnica przyzwyczaiła nas, że gości tak wiele wspaniałych postaci. To już 10. edycja i myślę, że wiele osób czeka co roku na to wydarzenie, bo za każdym razem jest ono inne, zaskakujące i wyjątkowe – dodaje Anna Bańkowska, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego.

Przy okazji festiwalu wręczą nagrody

– Ósma edycja festiwalu odbywała się online i doskonale zobaczyliśmy, że to nie jest to, o co chodzi odbiorcom – zauważa Bogna Tokarska z Książnicy Pomorskiej, organizator festiwalu. – Kolejne obarczona była obostrzeniami związanymi z ograniczeniami dostępu uczestników, a i tak przez dwa dni zgromadziła 1500 osób. Tegoroczna odsłona przewidziana jest na trzy dni i doskonale łączy się z konkursem „Jantar”.

Nagroda Literacka Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar” przyzwana jest od 2019 roku. Na III edycję konkursu wpłynęło 41 książek, jury wyróżniło trzy tomiki poezji, powieść, tekst z zakresu literaturoznawstwa oraz literatury faktu, które powalczą o statuetkę. Gala wręczenia nagród odbędzie się 26 listopada.

Trzy dni na wyjątkowe spotkania z książką. Każdy znajdzie coś dla siebie

Organizatorzy – chcąc uhonorować dotychczasowego dyrektora artystycznego przedsięwziącia, Wojciecha Pszoniaka – postanowili zmienić strukturę nazwy festiwalu. I tak Odkrywcy Wyobraźni. Festiwal Czytania im. Wojciecha Pszoniaka Szczecin 2022 rozpocznie się w piątek, 25 listopada, od spotkania z nominowanymi do nagrody „Jantar” – Arturem Danielem Liskowackim, Piotrem Michałowskim i Konradem Wojtyłą. Z pozostałą dwójką wyróżnionych – Zbigniewem Kosiorowskim i Piotrem Oleksym – będzie można się spotkać w sobotę.

– Wśród zaproszonych gości są zarówno ci, którzy niemal co roku tworzą z nami festiwal, jak chociażby Dominika Ostałowska czy Joanna Szczepkowska. Pojawi się również bardzo lubiany tandem profesora Bralczyka i Michała Ogórka. Nie może też zabraknąć Krystyny Czubówny – wylicza Tokarska. – Pojawią się też nowe nazwiska. Chcemy przyciągać także młodzież, stąd też zaprosiliśmy osoby znane z tworzenia w przestrzeni internetowej.

Organizatorzy postanowili zaproponować także nową formę: żywą książkę. Jak mówią, historie osób, z którymi zaplanowano spotkania, są niezwykle ciekawe i to nieszczęśliwy przypadek, że nie powstały jeszcze o nich książki. Jedną z takich osób będzie Krystian Machnik (napromieniowani.pl), który organizuje wyprawy do Czarnobyla.

Nie zabraknie też mocnych szczecińskich akcentów. Oprócz spotkań z nominowanymi do nagrody „Jantar”, będzie okazja do rozmowy z Leszkiem Hermanem na temat jego najnowszej książki „Szachownica”.

Nie zapomniano również o małych czytelnikach. W sobotę czeka na nich „Baśnioterapia”, którą przedstawi Dominika Ostałowska. Z kolei niedziela upłynie przy fragmentach książki „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” Verne'a czytanych przez Tamarę Arciuch i Bartłomieja Kasprzykowskiego. Z pewnością nie tylko dzieci, ale i opiekunowie będą się wyśmienicie bawić.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Odkrywcy Wyobraźni. Festiwal Czytania im. Wojciecha Pszoniaka Szczecin 2022 odbywać się będzie w Książnicy Pomorskiej i potrwa od 25 do 27 listopada. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie: https://festiwalczytania.pl/program