Będzie można zobaczyć m.in. kaskaderskie pokazy woltyżerki w pełnym rynsztunku husarii, inscenizację XIII-wiecznej bitwy z templariuszami, prawdziwe starcia współczesnych rycerzy i opancerzone wozy bojowe z czasów II wojny światowej. Każdy z odwiedzających będzie miał szansę postrzelać ze średniowiecznych machin oblężniczych, wziąć lekcję fechtunku czy sprawdzić swoją celność z łuku. Największa w Szczecinie impreza historyczna odbędzie się w ten weekend (25-27 września) na polanie przy ul. Aksamitnej w Płoni. Wstęp bezpłatny.
Takie pokazy bardzo rzadko można zobaczyć w Szczecinie
Będzie to połączenie dwóch imprez cieszących się dużą popularnością, które co roku organizuje Komandoria Chwarszczany. IV Spotkanie z Historią przenosi się do Płoni z Zamku Książąt Pomorskich, a jego częścią będzie X Templariada, organizowana do tej pory przy kaplicy templariuszy w Chwarszczanach. Nowa lokalizacja to więcej przestrzeni, która pozwala poszerzyć spektrum atrakcji o pokazy konne w wykonaniu husarii.
- Będzie to jeden z najefektowniejszych punktów programu. W akcji zobaczymy kaskaderów z warszawskiej grupy, która specjalizuje się w woltyżerce. Będą pokazy sprawnościowe, najazdy z kopią i szablą. Każdy z odwiedzających będzie miał też szansę samemu spróbować swoich sił w siodle – mówi Tomasz Osak z Komandorii Chwarszczany.
Od wczesnego średniowiecza po drugą wojnę światową
Husarze (XVI-XVIII wiek) będą jednak tylko jednym z przystanków wycieczki po różnych epokach, którą zaplanowali organizatorzy. Na polanie przy ul. Aksamitnej średniowieczny obóz rozbiją rzemieślnicy, pojawią się templariusze, wikingowie i żołnierze wojsk pancernych z czasów II wojny światowej. Łącznie blisko 150 odtwórców historycznych z Polski i Niemiec.
- Ideą spotkania z historią jest właśnie połączenie różnych okresów historycznych. Duży nacisk kładziemy na poziom odtwórstwa i poprawność historyczną tego co pokazujemy. Wystarczy powiedzieć, że rekonstruktorzy spędzą na polanie w Płoni 10 dni, aby zbudować klimat, który później będą mogli oddać zwiedzającym – tłumaczy Tomasz Osak.
Sobota szczelnie wypełniona atrakcjami
Organizatorzy zapraszają zwiedzających od piątku do niedzieli. Najbardziej napakowana w atrakcje będzie jednak sobota. To wtedy odbędą się wspomniane pokazy konne husarii, zaplanowano inscenizację XIII-wiecznej bitwy z templariuszami (g. 13,30) i zwieńczający dzień fireshow (g. 20.30)
Będzie też można zobaczyć sportowe zmagania współczesnych rycerzy w pełnokontaktowych walkach (czyli nie inscenizowanych): ciężkozbrojnych, lekkozbrojnych i ciężkich 5 vs 5. Nie zabraknie też koncertu muzyki dawnej grupy „Huskarl”.
Nie tylko zobaczyć, ale też dotknąć historii
Każdy z odwiedzających teren Spotkania z Historią będzie mógł tej historii własnoręcznie dotknąć. Postrzelać z balisty, czyli średniowiecznej machiny oblężniczej. Spróbować swoich sił w fechtunku, przy użyciu bezpiecznych, piankowych mieczy. Wziąć udział w warsztatach kowalstwa, obróbki kamienia czy łucznictwa. Wsiąść do wozu bojowego z czasów II wojny światowej.
- To największe wydarzenie historyczne w Szczecinie. W tamtym roku wzięło w nim udział 300 rekonstruktorów, w tym roku jest ich mniej, bo ze względu na pandemię musieliśmy zrezygnować z międzynarodowego turnieju Polskiej Ligi Walk Rycerskich gdyż przyjazd uczestników zza granicy jest niepewny. Przenosimy to wydarzenie na kolejny rok. Możemy też już zdradzić, że w 2021 r. planujemy dużo więcej imprez historycznych – podkreśla Tomasz Osak.
Za tydzień kolejne atrakcje
Dużo wcześniej, bo już za tydzień (2-4 października) druga odsłona IV Spotkania z Historią, czyli I Bitwa o Szczecin 967. Tam nacisk bardziej położony bedzie na wczesne średniowieczem, ale nie zabraknie też kolejnych pokazów husarii.
Imprezę wspiera Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydent Miasta Szczecin i Rada Osiedla Płonia. Wstęp jest bezpłatny. W okolice polany najłatwiej dojechać samochodem, skręcając w ul. Aksamitną z Szosy Stargardzkiej.
W ten weekend miała odbyć się jeszcze jedna impreza historyczna – Święto Gryfa na Zamku Książąt Pomorskich. W ostatniej chwili została jednak odwołana. Wydarzenie w Płoni będzie więc jedynym tego rodzaju w Szczecinie.
IV Spotkanie z Historią Pomorza Zachodniego. Polsko-Niemieckie Warsztaty Średniowieczne - Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania)
Komentarze
0