W 50. rocznicę Grudnia '70 na pl. Żołnierza w Szczecinie około 40 artystów przedstawiło sceny, które 50 lat temu rozgrywały się na ulicach naszego miasta.

W tym roku mija dokładnie 50 lat od krwawych protestów na Wybrzeżu. Sytuacja w kraju pogarszała się od końca lat 60., ale czarę goryczy przelała ogłoszona tuż przed świętami drastyczna podwyżka cen żywności. Szczecińscy stoczniowcy i robotnicy wyszli na ulice miasta, domagając się odwołania tej decyzji. W starciach z milicją i wojskiem zginęło wtedy 16 mieszkańców naszego miasta.

O tych wydarzeniach opowiadało widowisko historyczne, które w czwartek wieczorem (17 grudnia) zostało zaprezentowane na pl. Żołnierza Polskiego, tuż przed budynkiem Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód (dawnym gmachem Komitetu Wojewódzkiego PZPR).

Była to swoista ilustracja tamtych tragicznych wydarzeń. Około 40 artystów przedstawiło sceny, które 50 lat temu rozgrywały się na ulicach naszego miasta. Inscenizację zakończyło  odczytanie nazwisk ofiar śmiertelnych zajść. W trakcie trwania pokazu na elewacji budynku Sądu Rejonowego odtwarzane były archiwalne zdjęcia oraz materiały wideo.