wystawy spotkania inne

Westival Architektury 2018 [program]

foto: fragment grafiki promującej wydarzenie / materiały prasowe

Gdzie?
różne miejsca, szczegóły w programie poniżej
Kiedy?
Czwartek, 18.10.2018
O której godzinie?
10:00
Do kiedy?
Sobota, 20.10.2018
Do której godziny?
21:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
12 października 2018 w Szczecinie startuje 12. WESTIVAL ARCHITEKTURY. To jedno z najważniejszych w Polsce przedsięwzięć dedykowanych sztuce architektury, oraz wnikliwemu i wszechstronnemu spojrzeniu na miasto, nie tylko w kontekście architektonicznym czy urbanistycznym, ale przede wszystkim społecznym. To prezentacje, prelekcje, warsztaty, wystawy, filmy, wycieczki, wydawnictwa i przede wszystkim długie rozmowy o mieście. Tegoroczne wydanie odbędzie się między 12 a 20 października pod hasłem „MIESZKAM W MIEŚCIE. Realia i alternatywy”. Kuratorem jest Grzegorz Piątek – krytyk architektury, kurator, publicysta, a z wykształcenia architekt.

WESTIVAL ARCHITEKTURY jest unikatową inicjatywą szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). To jedno z najważniejszych w Polsce przedsięwzięć dedykowanych sztuce architektury, oraz wnikliwemu i wszechstronnemu spojrzeniu na miasto, nie tylko w kontekście architektonicznym czy urbanistycznym, ale przede wszystkim społecznym. To prezentacje, prelekcje, warsztaty, wystawy, filmy, wycieczki, wydawnictwa i przede wszystkim długie rozmowy o mieście. Każda z edycji toczyła się wokół wybranego hasła, od kilku lat także jako kuratorskie dzieło znawców tematu. Tegoroczne, już dwunaste wydanie odbędzie się między 12 a 20 października 2018 roku, pod hasłem „MIESZKAM W MIEŚCIE. Realia i alternatywy”. Kuratorem jest Grzegorz Piątek – krytyk architektury, kurator, publicysta, a z wykształcenia architekt.

Pierwszym akordem Westivalu, ale rozbrzmiewającym przez cały czas jego trwania, będzie wystawa „Średnia krajowa”. Autorzy ekspozycji – Grzegorz Piątek oraz Piotr Wójcik, zapewniają, że choć nie pokażą ani jednego budynku, będzie to wystawa o architekturze. Zamiast pokazywać fotografie, pokażą dane statystyczne, które podzielili na pięć sekcji: ilość, jakość, własność, dostępność, oraz odpowiedzialność. Zgromadzone liczby i fakty mają stać się punktem wyjścia do dyskusji o tym jak mieszkamy w Polsce i co zrobić, byśmy mieszkali lepiej.

Zgodnie z mottem dwunastej edycji Westivalu, wśród tematów spotkań i debat znajdą się między innymi: dziedzictwo modernistycznych osiedli oraz realia współczesnego deweloperskiego budownictwa, współczesne tendencje i alternatywne pomysły oraz najnowsze próby wykreowania wzorcowych dzielnic mieszkalnych. W pierwszym spotkaniu cyklu „Konfrontacje projektowe” zatytułowanym „Więc chodź, pomaluj mój blok” o modernizowaniu modernizmu – na przykładach poznańskim, wrocławskim, gdyńskim – opowiedzą dr Łukasz Wojciechowski (VROA), Tomasz Osięgłowski (Ultra Architects) oraz Jacek Wielebski (Traffic Design). Gośćmi drugiego ze spotkań cyklu – „Budujemy lepszy dom. Eksperymentalne dzielnice” będą Joanna Erbel (BGK Nieruchomości), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa), oraz Wojciech Kotecki (BBGK Architekci). Przywołane zostaną doświadczenia Osiedla Nowe Jeziorki, Warszawskiej Dzielnicy Społecznej, wrocławskiej Nowych Żerników (WUWA2), oraz szczecińskiej Łasztowni. Kolejna rozmowa – „Człowiek w M”, dotykać będzie społecznej strony architektury mieszkaniowej. O codzienności osiedli opowie dr Marta Skowrońska (UAM), o mieszkaniówce jako inżynierii społecznej – Mateusz Halawa (School of Form), a o aspektach finansowych, w tym o kredytach hipotecznych – dr Mikołaj Lewicki (UW). Podstawowe modele współczesnego oddolnego budownictwa mieszkaniowego – kooperatywy mieszkaniowe, cohousing i grupy budowlane – zaprezentuje dr Dorota Jędruch (Politechnika Śląska).

Przez cały czas trwania WESTIVALU w siedzibie szczecińskiego SARPu działać będzie efemeryczna, lecz konsekwentna tematycznie księgarnia. Na jej półkach znajdzie się ponad setka, często trudno dostępnych książek poświęconych miastu i architekturze. Tu odbywać się będą także spotkania autorskie, w ramach cyklu „Książka & kawa”. Pierwsze z nich, to spotkanie z dr Dorotą Jędruch o „faktycznym i mitycznym wpływie Le Corbusiera na nasze życie”. Później w Szczecinie gościć będą: Beata Chomątowska – autorka głośnej książki o polskich i europejskich blokowiskach „Betonia. Mieszkania dla każdego”, Magdalena Matysek-Imielińska – autorka "Miasta w działaniu”, czyli opowieści o legendarnej i dla wielu wzorcowej do dziś (założonej w 1921 roku) Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, oraz Anna Cymer autorka nowo wydanej „Architektury w Polsce 1945-1989".

W przestrzeni westivalowej księgarni odbywać się będą warsztaty dla najmłodszych „Po nitce do miasta", przygotowane i prowadzone przez ekipę KODA KIDS – Aleksandrę Rus, oraz Edytę Waszak. Dzieciaki będą mogły także wziąć udział w kreatywnych zajęciach Zosi Siwy – ZORIGAMI, czyli papierowej architekturze, podczas których będą tworzyć kartkę 3D.

Każdego wieczoru zaplanowano projekcje filmowe – jako esencjonalne uzupełnienie spotkań i dyskusji, a jednocześnie ich (esencjonalny) powód. Na wielkim ekranie będzie można zobaczyć unikatowe produkcje o architekturze, bezpośrednio korespondujące z tegorocznym hasłem, lecz nie znajdujące się w powszechnej dystrybucji. „Mit Pruitt-Igoe” w reżyserii Chada Freidrichs to mroczna historia tytułowego osiedla mieszkaniowego w St. Louis. Zburzone w latach ’70 założenie do dziś uchodzi w świecie architektów za swoistą „przestrogę” przed działaniem w wielkiej skali. Z kolei „Wywłaszczenie” w reżyserii Paula Snga, to pełnometrażowy dokument badający systemowe porażki prowadzące do chronicznego niedoboru mieszkań. Kolejny film poświęcony będzie Jane Jacobs, autorce głośniej książki „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki”, w której podważyła założenia modernistycznej myśli planistycznej. Jej rozważania przyczyniły się do powstania oddolnych ruchów miejskich i nowego myślenia o mieście („Obywatelka Jane. Walka o miasto”, reż. Matt Tyrnauer). Jesper Wachtmeister w „Mikrotpii” pokaże, w jaki sposób współcześni architekci, artyści, a także zwykli aktywiści próbują za wszelką cenę zrealizować marzenie o przenośnym i mobilnym życiu, które może zapewnić ludziom całkowitą wolność. „Do kogo należy miasto?” (reż. Hans-Christian Post) to z kolei opowieść o twórcach mierzących się z berlińskimi sporami architektonicznymi. Ostatni z filmów prezentowanych podczas WETSIVALU to „Big Time”. Jego bohaterem jest Bjarke Engels. Film oferuje widzom kameralne spojrzenie na innowacyjnego i ambitnego duńskiego architekta, uznawanego przez jednych za geniusza, a przez innych za mistrza autoreklamy.

Alternatywny przewodnik miejski Przemysław Głowa zabierze uczestników WESTIVALU na oryginalne wycieczki. Zainspirowany hasłem edycji, chce pokazać „mieszkaniowy Szczecin”. Opowie o tym jak mieszkało się w mieście przed wiekami, pokaże przykłady funkcjonalnego modernizmu, kłopotliwą do dziś gęstą zabudowę śródmieścia, oraz najnowsze przykłady realizacji mieszkaniowych.

WESTIVALowi towarzyszyć będzie premierowe Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40. Spotkanie ma być próbą aktywizacji potencjału oraz lepszej integracji środowiska młodych członków SARP-u. Celem zjazdu będzie wymiana opinii i doświadczeń oraz zderzenie problemów i wyzwań, przed którymi stoją młodzi architekci.

Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny!

Centrum wydarzeń stanowić będzie Westival Loft zlokalizowany w gmachu dawnego „Polmozbytu” przy placu Orła Białego 10, oraz siedziba szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) przy ulicy Mariackiej 10.

Kolejne wydarzenia zaplanowano także w TRAFO Trafostacji Sztuki (ul. Świętego Ducha 4) oraz w Cafe Hormon (ul. Monte Cassino 6, wejście od ul. Piłsudskiego).

PROGRAM

12. WESTIVAL 2018: Mieszkam w mieście. Realia i alternatywy

12 PAŹDZIERNIKA 2018 | PIĄTEK

19.00 | Westival Loft | wstęp wolny

Inauguracja 12. Westivalu. Sztuka Architektury 2018

Otwarcie wystawy „Średnia krajowa”

19.30 | Westival Loft | wstęp wolny

Prezentacja wystawy „Średnia krajowa” | Piotr Wójcik

21.00 | Westival Loft | wstęp wolny

AFTERPARTY w Lofcie

13 PAŹDZIERNIKA 2018 | SOBOTA

od 10.00 | SARP Szczecin | wstęp wolny

Księgarnia Westivalu

10.00 – 13.00 | SARP Szczecin | zapisy: szczecin@sarp.org.pl z dopiskiem ZORIGAMI

Zajęcia kreatywne dla najmłodszych: ZORIGAMI - papierowa architektura: tworzymy własną kartkę 3D

11.00 | SARP Szczecin (zbiórka) | wstęp wolny

Westivalowe Wycieczki Przemka Głowy | „Mieszkam w mieście – Patrz Śródmieście”

14.00 | SARP Szczecin | wstęp wolny

Książka & kawa: Domek z Karty. O faktycznym i mitycznym wpływie Karty ateńskiej i Le Corbusiera na nasze życie | Spotkanie z dr Dorotą Jędruch

Moderator: Grzegorz Piątek

16.00 | Westival Loft | wstęp wolny

Konfrontacje projektowe

Więc chodź, pomaluj mój blok, czyli modernizowanie modernizmu

– dr Łukasz Wojciechowski (VROA, Wrocław) | Modernizacja osiedla Plac Grunwaldzki (Manhattan) i Galeriowca we Wrocławiu

– Tomasz Osięgłowski (Ultra Architects, Poznań) | Termomodernizacje bloków w Poznaniu

– Jacek Wielebski (Traffic Design, Gdynia): Fasada, robota dla grafika

18.00 | Westival Loft | wstęp wolny

Konfrontacje projektowe

Więc chodź, pomaluj mój blok, czyli modernizowanie modernizmu

Dyskusja podsumowująca

20.00 | Westival Loft | wstęp wolny

Kino Westivalu “Mit Pruitt Igoe” Reż. Chad Freidrichs | 79’

14 PAŹDZIERNIKA 2018 | NIEDZIELA

od 10.00 | SARP Szczecin

Księgarnia Westivalu

11.00 | SARP Szczecin (zbiórka) | wstęp wolny

Westivalowe Wycieczki z Głową | "Pejzaż mieszkaniowy- drewno, beton i szkło"

11.00 | SARP Szczecin | obowiązują zapisy: kodakids@gmail.com

Warsztaty dla dzieci Koda Kids „Po nitce do miasta"

Prowadzenie: Aleksandra Rus, Edyta Waszak

14.00 | SARP Szczecin | wstęp wolny

Książka & kawa: Spotkanie z Beatą Chomątowską, autorką książki „Betonia. Dom dla każdego" (Wydawnictwo Czarne, 2018)

Moderator: Jakub Głaz

16.00 | Westival Loft | wstęp wolny

Człowiek w M

Społeczna strona architektury mieszkaniowej

– dr Mikołaj Lewicki (UW): Mieszkanie i majątek

– Mateusz Halawa (School of Form): Mieszkaniówka jako inżynieria społeczna

– dr Marta Skowrońska (UAM): Codzienność osiedli mieszkaniowych

Moderator: Maciej Kowalewski, socjolog (Uniwersytet Szczeciński)

18.00 | Westival Loft | wstęp wolny

Człowiek w M

Społeczna strona architektury mieszkaniowej

Dyskusja podsumowująca

20.00 | Westival Loft | wstęp wolny

Kino Westivalu „Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy” | Reż. Paul Sng | 82’

15 PAŹDZIERNIKA 2018 | PONIEDZIAŁEK

od 10.00 | SARP Szczecin

Księgarnia Westivalu

15.00 – 18.00 | SARP Szczecin | zapisy: szczecin@sarp.org.pl z dopiskiem ZORIGAMI

Zajęcia kreatywne dla najmłodszych: ZORIGAMI - papierowa architektura: tworzymy własną kartkę 3D

16 PAŹDZIERNIKA 2018 | WTOREK

od 10.00 | SARP Szczecin

Księgarnia Westivalu

20.00 | Cafe Hormon | wstęp wolny

Kino Westivalu „Obywatelka Jane. Walka o miasto” | Reż. Matt Tyrnauer | 94’

17 PAŹDZIERNIKA 2018 | ŚRODA

od 10.00 | SARP Szczecin

Księgarnia Westivalu

14.00 – 17.00 | SARP Szczecin (zbiórka) | wstęp wolny

Westivalowe Wycieczki z Głową | „Relacje miast”

17.00 | SARP Szczecin | wstęp wolny

Książka & kawa: Spotkanie z Magdaleną Matysek-Imielińską, autorką książką "Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa - dobro wspólne w epoce nowoczesnej” (Fundacja bęc zmiana , 2018)

18 PAŹDZIERNIKA 2018 | CZWARTEK

od 10.00 | SARP Szczecin

Księgarnia Westivalu

15.00 – 18.00 | SARP Szczecin | zapisy: szczecin@sarp.org.pl z dopiskiem ZORIGAMI

Zajęcia kreatywne dla najmłodszych: ZORIGAMI - papierowa architektura: tworzymy własną kartkę 3D

18.00 | TRAFO. Trafostacja Sztuki | wstęp wolny

Cykl TRAFO miasta

Alternatywne modele mieszkaniowe: kooperatywy mieszkaniowe, cohousing i grupy budowlane | Spotkanie z arch. Agatą Twardoch (Politechnika Śląska)

Moderator: Grzegorz Piątek

20.00 | Westival Loft | wstęp wolny

Kino Westivalu „Mikrotopia” Reż. Jesper Wachtmeister | 55’

19 PAŹDZIERNIKA 2018 | PIĄTEK

od 10.00 | SARP Szczecin

Księgarnia Westivalu

13.00 – 16.00 | SARP Szczecin | zapisy: szczecin@sarp.org.pl z dopiskiem ZORIGAMI

Zajęcia kreatywne dla najmłodszych: ZORIGAMI - papierowa architektura: tworzymy własną kartkę 3D

13.00 | Westival Loft

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40

U40 - panel dyskusyjny

15.30 | Westival Loft

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40

Dyskusja podsumowująca

17.00 | SARP Szczecin | wstęp wolny

Książka & kawa: Spotkanie z Anną Cymer autorką książki „Architektura w Polsce 1945-1989" (Centrum Architektury, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, 2018)

Moderator: Jakub Głaz

20.00 | Westival Loft | wstęp wolny

Kino Westivalu „Do kogo należy miasto" Reż. Hans-Christian Post | 54’

21.00 | Westival Loft | wstęp wolny

Architektura ciszy, czyli Silence Disco

20 PAŹDZIERNIKA 2018 | SOBOTA

od 12.00 | SARP Szczecin

Księgarnia Westivalu

11.00 –14.00 | SARP Szczecin (zbiórka) | wstęp wolny

Westivalowe Wycieczki z Głową | „Miasto jako mieszkanie”

12.00 | SARP Szczecin | obowiązują zapisy: kodakids@gmail.com

Warsztaty dla dzieci Koda Kids „Po nitce do miasta"

Prowadzenie: Aleksandra Rus, Edyta Waszak

14.00 | Westival Loft | wstęp wolny

Konfrontacje projektowe

Budujemy lepszy dom. Eksperymentalne dzielnice

Prezentacje projektów dzielnic i budynków:

– Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa, Wrocław): Od WUWA2 do Łasztowni

– Wojciech Kotecki (BBGK Architekci, Warszawa): Warszawska Dzielnica Społeczna

– Joanna Erbel (BGK Nieruchomości, Warszawa): Osiedle Nowe Jeziorki w Warszawie

Moderator: dr Agata Twardoch

16.00 | Westival Loft | wstęp wolny

Konfrontacje projektowe

Budujemy lepszy dom

Dyskusja podusmowująca | Moderator: dr Agata Twardoch

16.00 – 17.30 | SARP Szczecin (zbiórka) | wstęp wolny

Westivalowe Wycieczki z Głową | „Miasto z książek”

19.00 | Westival Loft | wstęp wolny

Kino Westivalu „Big Time” Reż. Kaspar Astrup Schroeder | 93’

21.00 | Westival Loft | wstęp wolny

AFTERPARTY w Lofcie


MIEJSCA FESTIWALOWE:

Westival Loft: pl. Orła Białego 10, budynek dawnego „Polmozbytu” | II piętro

SARP Szczecin: Biuro Stowarzyszenia Architektów Polskich, Oddział Szczecin | ul. Mariacka 10

Cafe Hormon: ul. Monte Cassino 6 (wejście od ul. Józefa Piłsudskiego)

TRAFO. Trafostacja Sztuki ul. Świętego Ducha 4

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję