Najbardziej spodobało im się hiszpańskie ciasto z niespodzianką oraz jedzenia mięsa w wigilię, a zdziwiło - dzielenie się chałwą zamiast opłatkiem. „Fajnie byłoby jeszcze dostawać węgiel zamiast rózgi. Przynajmniej można sobie porysować” – słyszymy. Uczniowie z Pomorza Zachodniego poznali tradycje innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.

W międzynarodowym projekcie kulturowym „Europejska Wymiana Ozdób Choinkowych” udział wzięli uczniowie 8 szkół podstawowych oraz podopieczni jednego przedszkola z Pomorza Zachodniego. W ramach zajęć własnoręcznie wykonywali ozdoby na choinkę oraz opisy tradycji świątecznych w swoim regionie.

- Robili to po to, aby uczniowie z innych szkół poznali polskie tradycje. Ale sami również otrzymali paczki od swoich rówieśników z Europy. Dzięki temu mogli w praktyczny sposób dowiedzieć się, jak są obchodzone święta Bożego Narodzenia w innych częściach Unii Europejskiej – tłumaczy Katarzyna Henschke-Ozga, kierownik EUROPE DIRECT Szczecin, działające przy Sekretariacie ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, które odpowiada za koordynację projektu w województwie zachodniopomorskim.

Gdzie jedzą krewetki, a gdzie rozbijają owoc granatu?

W sumie z Pomorza Zachodniego wzięło udział 190 uczniów w wieku od 6 do 10 lat. Podczas zajęć nie brakowało u nich zdziwienia, ale także radości i nadziei, że któreś ze świątecznych zwyczajów mogłoby zostać wprowadzone w Polsce.

- Najdziwniejszym zwyczajem jest jedzenie krewetek podczas wieczerzy wigilijnej i dzielenie się chałwą zamiast opłatkiem. Tak robią w Hiszpanii – mówi Zuza z 3A w Szkole Podstawowej nr 3 w Kołobrzegu.

Według Julii i Kuby najdziwniejszym zwyczajem się rozbijanie przez Greków owocu granatu i liczenie pestek. - W ten sposób przewidują, ile banknotów będą mieć w kieszeniach przez cały rok – tłumaczą.

- Dla mnie najdziwniejsza jest para Perchten, czyli dobry i zły stwór. Pod koniec grudnia i na początku stycznia wędrują po alpejskich wioskach i przeganiają zimowe duchy – opowiada Ala. – A we Włoszech jest La Befana, czyli sympatyczna czarownica, która odwiedza dzieci w styczniu i przynosi im prezenty oraz słodycze – dodaje Weronika.

„Chcemy Roscon de Reyes i księgę dobrych uczynków”

A które zwyczaje chcieliby przenieść do Polski?

- Jedzenia mięsa w wigilię, ponieważ kocham mięso – odpowiada szybko Olek. To nawiązanie do tradycji w Węgrzech, gdzie co prawda nie można jeść drobiu (kura grzebiąca w ziemi jest symbolem stagnacji), ale można jeść wieprzowinę (ponieważ świnia porusza się do przodu, co oznacza rozwój).

- Chcielibyśmy w Polsce jeść Roscon de Reyes. To hiszpańskie ciasto, w którym ukryta jest figurka i fasolka – mówią Basia i Szymon. Ten, kto znajdzie figurę, może nosić koronę, ale znalazca fasolki będzie musiał zapłacić za ciasto w przyszłym roku.

- W Niemczech mają fajny zwyczaj z księgą dobrych uczynków. Dzieci dostają ją 6 grudnia od świętego Mikołaja – proponuje Hania. – Węgiel zamiast rózgi. Przynajmniej można sobie porysować – dodają Michał i Szymon.

„To był naprawdę fajny projekt”

Uczniom klasy 3A ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Szczecinie najbardziej podobało się wykonywanie ozdób dla innych uczniów. Jak mówią, chcieliby, aby w Polsce pojawiła się tradycja z Francji i Włoch związana z jedzeniem mięsa w wigilię oraz niemiecka tradycja, która wymaga talerza pełnego owoców lub słodyczy na wigilijnym stole.

- A nam najbardziej podobało się odpakowywanie paczek i wyjmowanie ozdób. Nauczyliśmy się śpiewać Feliz Navidad i przygotowaliśmy ozdoby dla innych dzieci z Europy. To był naprawdę fajny projekt – dodają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 41 w Szczecinie.

„Europejska Wymiana Ozdób Choinkowych” to jedno z wielu zadań organizowanych dla szkół przez EUROPE DIRECT Szczecin. Przypomnijmy, że ostatnio dzięki niemu, szczecińscy uczniowie mieli okazję obejrzeć przedpremierowo łotewskiego kandydata do Oscara, czyli film FLOW.

Czym zajmuje się EUROPE DIRECT Szczecin? 

EUROPE DIRECT Szczecin oferuje mieszkańcom Szczecina oraz regionu Pomorza Zachodniego bezpłatne usługi w ramach europejskiej sieci Europe Direct działającej przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Możesz się z nami skontaktować, jeżeli masz pytania dotyczące polityki, programów i priorytetów UE lub jeśli chcesz się zaangażować w wydarzenia dotyczące przyszłości UE. Nasza oferta skierowana jest również do szkół: robimy dla nich prezentacje, prowadzimy dyskusje dotyczące UE i dostarczamy publikacje Unii Europejskiej. Oferujemy nasze usług nieodpłatnie. Nie oferujemy doradztwa prawnego, nie zajmujemy się też interpretowaniem przepisów UE. Zapraszamy do współpracy! 

EUROPE DIRECT Szczecin
przy Sekretariacie ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego
Kontakt: ul. Kuśnierska 12b,
70-536 Szczecin,
tel. + 48 91 421 12 61,
http://www.europedirectszczecin.eu/
https://www.facebook.com/edszczecin.