Od dziś do drugiego grudnia potrwa Festiwal Filmowy „Żydowskie motywy”, w ramach, którego w szczecińskim kinie „Zamek” będzie można zobaczyć wiele interesujących obrazów dotyczących zagadnień związanych z kulturą i tradycją judeochrześcijańską.
Wszystkie pokazy są podzielone na bloki tematyczne m.in. w sobotę, 1 grudnia. zobaczymy dwa filmy dokumentalne związane z wydarzeniami Marca 1968 roku, a dzień później cztery obrazy, które zebrano pod hasłem „Być Żydem w XXI wieku” Po niektórych projekcjach odbędą się prelekcje Rafała Kwapisza ze Stowarzyszenia Żydowskie Motywy. Szczegółowy program tych spotkań można znaleźć na stronie http://www.zamek.szczecin.pl/pl/imprezy/filmy.asp. Wstęp wolny.

Festiwal ropzpczął się od pokazu bardzo ciekawego dokumentu "Ladino 500 lat młodości" w reżyserii Riny Papish (Izrael 2005). Jest to opowieść o śpiewającej w ladino (języku żydowskim, powstałym jako dialekt języka hiszpańskiego po wygnaniu Żydów sefardyjskich z Półwyspu Iberyjskiego pod koniec XV wieku”)Yasmin Levy. To córka Yitzaka Levy, znanego śpiewaka, który całe życie poświęcił nagrywaniu i dokumentacji starych pieśni w tym dialekcie. Yasmin zna ojca tylko dzięki jego nagraniom gdyż zmarł on kiedy miała tylko rok. Celem jej życia stało się upowszechnienie utworów, które kiedyś opracował jej ojciec. Podczas koncertów w Hiszpanii, w tym m.in. na festiwalu Womad w Madrycie, Yasmin odnajduje swoją łączność z tradycjami hiszpańskich Żydów i postanawia śpiewać tylko w dialekcie ladino (wcześniej zafascynowana była stylem flamenco).