W Szczecinie właśnie trwają 16 Międzynarodowe Targi Budowlane BUD-GRYF SZCZECIN, 11 Targi Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej ENERGIA, 2 Targi Przedsiębiorczości i Rozwoju Biznesu PROBIZNES, 3 Targi Zabezpieczeń i Ochrony Mienia PREWENCJA.
Ponad 250 wystawców z Polski i zagranicy
Targi Bud-Gryf i Energia to największe wydarzenie z branży budowlanej na Pomorzu Zachodnim oraz jedno z większych w Polsce. Targi budowlane cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ są miejscem spotkań przedstawicieli sektora budowlanego- producentów, handlowców, architektów, usługodawców, deweloperów, inwestorów oraz odbiorców indywidualnych. W ubiegłym roku targi odwiedziło blisko 10 000 osób, w tym jak zgodnie wszyscy podkreślają może być ich znacznie więcej. Małgorzata Lis podkreśla, że obecne targi są o 25% większe od poprzedniej edycji. –Pojawiły się zupełnie nowe firmy z Polski, których nigdy nie mieliśmy, a to oznacza, że szukają tutaj klientów, kontrahentów lub firm do współpracy – dodaje Małgorzata Lis. Ze względu na położenie Szczecina imprezę licznie odwiedzają goście z Niemiec. Na Targach połowa firm prezentuje się z naszego regionu, druga połową to Ci wszyscy do nas przyjechali- również z Niemiec- dodaje dyrektor generalny MTS. Sam katalog wszystkich firm, które prezentują się, zawiera aż 206 stron!

Warto odwiedzić Targi!
Każdy kto waha się czy odwiedzić w sobotę Targi, proponuje dłużej się nie zastanawiać. Warto osobiście przekonać się o ciekawych rozwiązaniach, które są prezentowane na targach. Ponad 250 wystawców zaprezentuje pełen przekrój branży budowlanej i energetycznej. Będą prezentowane różnorodne oferty, nowości i ciekawostki: materiały budowlane, pokrycia dachowe, stolarka otworowa, chemia budowlana, narzędzia i maszyny budowlane, systemy i urządzenia grzewcze oraz wiele innych. Na Targach można zobaczyć, wypróbować i zapytać o poradę, bo to jest głównie ideą tej „imprezy”. O tym, że to miejsce jest warte odwiedzenia świadczy między innymi fakt, że na otwarciu Targów był obecny Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Wiceprezydent Szczecina, Krzysztof Nowak. Patronat honorowy nad targami objął Minister Budownictwa, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydent Miasta Szczecina. Nad częścią energetyczną patronat sprawuje Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej. Targi są z całą pewnością warte odwiedzenia! (plan na sobotę oraz mapkę, prezentujemy poniżej).

Coś wyjątkowego jest i w tej edycji.
Podczas trwania każdej edycji Targów, organizatorzy starają się stworzyć wyjątkowe przedsięwzięcie, które automatycznie staje się dodatkową atrakcją imprezy. W ubiegłym roku była to „Budowa poddasza”- przez trzy dni, na oczach zwiedzających, zbudowano kompletne poddasze. Na tegorocznych Targach Bud-Gryf i Energia, odbędzie się prezentacja „Inteligentny budynek- futurystka czy rzeczywistość”. Brzmi ciekawie, więc warto to zobaczyć. Prezentacja przygotowywana jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Użytkowników technologii LonWorks i będzie doskonałą okazją do konsultacji ze specjalistami.

Dużo miejsca podczas tych targów zostanie poświęcone ochronie środowiska. Wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, organizatorzy przygotowali prezentację dotyczącą systemów grzewczych wykorzystujących alternatywne źródła energii.

Po raz pierwszy Targom Bud-Gryf i Energia, towarzyszyć będą w tym roku Targi Przedsiębiorczości i Rozwoju Biznesu PROBIZNES oraz Targi Zabezpieczeń i Mienia PREWENCJA. Targi Probiznes są skierowane głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw w naszego regionu. Każdy kto odwiedzi Probiznes może uzyskać odpowiedzi na szereg pytań, w jednym miejscu. Jest to bardzo wygodna forma zdobycia interesujących nas informacji. Targi Prewencja to z kolei prezentacja systemów zabezpieczeń i mienia, osób, obiektów i instytucji. Swoją ofertę zaprezentują zarówno producenci jak i dystrybutorzy i wykonawcy. Będziemy mogli oglądnąć systemy inteligentnego sterowania instalacjami w budynku, nowości na rynku z zakresu elektronicznych systemów zabezpieczeń. Bardzo ciekawie prezentuję się wielki samochód, który znajduję się w środku- jest nafaszerowany kamerami. Podobne pojazdy ma londyńska policja- stoją one np. przed dyskotekami, a szereg kamer obserwuję okolicę- wykorzystując najnowocześniejszą technikę.

Euroregionalne Centrum Promocji Gospodarczej w 2012 roku?
Międzynarodowe Targi Szczecińskie śmiało patrzą w przyszłość. Powstała już koncepcja stworzenia na terenie MTS-u Euroregionalnego Centrum Promocji Gospodarczej! –Jest to na razie koncepcja, rozmawiałam dzisiaj z wiceprezydentem Nowakiem w tej sprawie. Wkrótce odbędziemy bardziej szczegółową rozmowę odnośnie tej koncepcji- mówi dyrektor generalny Międzynarodowych Targów Szczecińskich. Rozmowa z miastem jest niezbędna gdyż, Miasto Szczecin od ubiegłego roku posiada ponad 70% akcji MTS-u. W grę prawdopodobnie nie wchodzi finansowanie z UE, ponieważ do 2013 roku nie ma przewidzianego programu, który mógłby takie pieniądze nam dać. MTS, biorą pod uwagę wariant, w którym część inwestycji sfinansuje inwestor prywatny- taki inwestor z pewnością, jeszcze bardziej rozwinąłby targi. Koncepcja zakłada, że ECPG powstanie w 2011-12 roku, jednak wszystko zależy od rozmów z miastem. Euroregionalne Centrum Promocji Gospodarczej to kompleks budynków zawierający hale wystawiennicze, sale seminaryjne, konferencyjne, hotel, restauracje. –Kompleks, który mógłby być wykorzystywany przez Miasto i Województwo do organizacji dużych przedsięwzięć, które my jako firma również możemy organizować- dodaje Małgorzata Lis. Jest to na razie koncepcja którą musi zaakceptować właściciel, a właścicielem jest Gmina Szczecin. Na razie nie ma takiej akceptacji, bo Miasto ma również inne ciekawe rozwiązania. Takie Centrum musi na siebie zarobić, więc potrzebne są mądre i kompleksowe rozwiązania. Sądzę, że dojedziemy do porozumienia jeszcze w tym roku, i zdecydujemy co dalej- kończy Małgorzata Lis.