Zbliża się wyjątkowy Czas Radości. Teatr Kana w Szczecinie zaprasza na kolejną odsłonę projektu WOKÓŁ TRADYCJI - warsztaty pieśni adwentowych z prawdziwymi legendami zajmującymi się muzyką tradycyjną: Kają i Januszem Prusinowskimi. Żeby poczuć magię Czasu, zapraszamy także na koncert pieśni adwentowych.
WOKÓŁ TRADYCJI: „Głos wdzięczny z nieba wychodzi”, spotkanie z pieśniami adwentowymi
29 listopada−1 grudnia: warsztaty pieśni adwentowych prowadzone przez Kaję i Janusza Prusinowskich
1 grudnia, godzina 18:00: koncert/pokaz powarsztatowy
Po raz pierwszy w ramach projektu „Wokół Tradycji” organizujemy odrębne warsztaty poświęcone w całości tematyce pieśni adwentowych. O ile stare, wykonywane dawniej kolędy są dość mocno obecne w świadomości osób zajmujących się muzyką tradycyjną, to wydaje się, że repertuar adwentowy pozostaje ciągle stosunkowo słabo rozpoznany.
Spotkanie poprowadzą wybitni muzycy, badacze i znawcy tradycji − Kają i Janusz Prusinowscy, którzy mówią o sobie: „Wierzymy, że wrażliwość muzyczna to podstawowy dar dostępny każdemu, że jest to uniwersalny język pozwalający na porozumiewanie się młodszych i starszych, także ponad i pomiędzy słowami.”
Warsztaty będą więc znakomitą okazją, by osobiście przekonać się o relacjach, związkach, które stanowiły główne spoiwo tradycji, a także do bliższego przyjrzenia się zarówno pieśniom, jak i szczególnym zwyczajom obecnym w tym ważnym okresie obrzędowym.
Warsztaty obejmą dwie grupy pieśni adwentowych, z których pierwsza to pieśni paruzyjne, przygotowujące na powtórne przyjście Zbawiciela, u końca czasów, druga zaś to pieśni, w których wspominało się Poczęcie i przygotowywało duchowo do uroczystości Narodzenia Pańskiego.
W repertuarze znajdą się pieśni teologiczne, pochodzące z baroku i napisane prawdopodobnie w środowiskach klasztornych oraz obrazy ludowej pobożności, parafrazy ewangelicznych opowieści, złączone z dawnymi, być może przedchrześcijańskimi, intuicjami duchowymi.
Z racji tego, że melodyka pieśni staropolskich często łączy się z dawnymi tańcami polskimi, część spotkania zadedykujemy rytmom tańców polskich.
Towarzyszyć nam będą instrumenty które z dawien dawna wzbogacały domowe, staropolskie śpiewy – lira korbowa, fisharmonia i cymbały.
Koszt uczestnictwa w warsztatach wynosi 90 zł. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń (zapisy na kasia@kana.art.pl lub pod nr tel. 914330388, 914341561). Bilety na koncert: 15 zł (dostępne online: www.kana.art.pl, rezerwacje: kasia@kana.art.pl, zakup możliwy także na godzinę przed koncertem w Piwnicy Kany).
O prowadzących warsztaty:
Wspólne śpiewanie to dla Kai i Janusza Prusinowskich odpowiedź na przeróżne sytuacje życiowe. Szukają więc w starych śpiewnikach, w archiwach, spotykają się z wiejskimi śpiewaczkami i wreszcie: tworzą pieśni, by móc je śpiewać sobie i innym. Są autorami i wykonawcami kołysanek do wierszy Joanny Papuzińskiej, śpiewają pieśni świeckie i religijne na różne okoliczności życia i roku liturgicznego. Towarzyszą im instrumenty: lira korbowa, fisharmonia, skrzypce, cymbały i wiele innych. Prowadzą również wspólnie teatr dla dzieci „Słuchaj Uchem".
Mówią o sobie:
Wydajemy płyty i książki z muzyką, koncertujemy i prowadzimy warsztaty muzyczne, taneczne, plastyczne i teatralne dla dzieci i dorosłych. Organizujemy także festiwale i liczne wydarzenia, tworząc sieci osób, dla których kultura tradycyjna to skarbnica inspiracji – współtworzymy Międzynarodowy Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, Akademia Kolberga i Małego Kolberga, Targowisko Instrumentów, Małe Mazurki oraz grupę łączącą ludzi z całego świata na FB: Traditional Art For Kids. Nasze spektakle i wydawnictwa kierujemy do wszystkich tych, którzy bez względu na wiek, dzięki swojej wrażliwości są gotowi na muzyczną i poetycką podróż.
Kaja Prusinowska − śpiewaczka, malarka, autorka scenariuszy, melodii i scenografii, pedagog i mama piątki dzieci. Kolekcjonerka dawnych zabaw i wszelkich przejawów folkloru dziecięcego, zbierająca bajkowe wątki i powiązania zabaw z różnych stron świata z pokrewnymi wątkami dawnej Rzeczpospolitej. Kieruje dziecięcą częścią Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, czyli Małymi Mazurkami. W 2017 roku Kaja i cały teatr SU zostali wyróżnieni udziałem w niezwykłej wystawie „Patrioci codzienności”, w Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Laureatka Grand Prix nagrody krytyków muzycznych „Kropka” za najlepszy tekst o muzyce w 2016 r. Nagrodzonym tekstem był esej o kołysankach „Mama ma, trochę dobra, trochę zła” (http://mwm.nfm.wroclaw.pl/articles/551-mama-ma-troche-dobra-troche-zla)
Janusz Prusinowski − skrzypek, lirnik, harmonista, śpiewak, kompozytor i organizator. Uczeń wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Jana Ciarkowskiego. Promotor odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce. Muzyk Bractwa Ubogich, Kapeli Domu Tańca, inicjator i współzałożyciel Stowarzyszenia Dom Tańca. Koncertował w większości krajów Europy, w Afryce, Azji i Ameryce Północnej, „ograł” setki zabaw tanecznych, śpiewał na wielu odpustach. Jako muzyk i kompozytor współpracował z Teatrem Polskiego Radia (spektakle „ Janosik”, „Chłopi”, „Krakowiacy i Górale”), z Teatrem Narodowym („Umowa czyli łajdak ukarany”) oraz Teatrem Scena Lubelska 30/32 („Kaleva”, „Dawid”, „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, „Oberki do końca świata”). Jest autorem programu edukacyjnego „Janko Muzykant” i pomysłodawcą projektu edukacyjnego “Mały Kolberg”, prowadzi warsztaty śpiewu i gry na skrzypcach. Lider „Janusz Prusinowski Kompania”, dyrektor artystyczny festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”.
Projekt „Wokół tradycji 2018” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Komentarze
0