Leszek Herman to obecnie jeden z najpopularniejszych pisarzy szczecińskich. Zaskarbił sobie sympatię czytelników już debiutancką powieścią „Sedinum”. Ukazała się już jego siódma powieść – „Szachownica”, w której również nie zabrakło pomorskich wątków. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorem, który był gościem cyklu „Pan od książek”.

„Szachownica” to powieść, w którym przeplatają się dwie perspektywy czasowo-przestrzenne. Współcześnie nasi głównie bohaterowie podróżują przez Stany Zjednoczone, zaś wątek historyczny to tereny Prus i Pomorza w czasach mniej więcej sprzed dwustu lat. Zarzewiem całej akcji jest tajemniczy kuferek, który właśnie z terenu Prus trafił do USA, a w jego posiadanie wchodzą główni bohaterowie. Historia tajemniczego przedmiotu i fakt, że był wykorzystywany przez łowców wampirów, to zagadki, na których odpowiedzi poszukiwać będziemy w książce.

Leszek Herman (ur. 1967 r. w Szczecinie) – Architekt i pisarz. Absolwent Politechniki Szczecińskiej – w 1994 roku obronił pracę dyplomową pt. Renowacja zespołu pałacowego w Przelewicach. Od 1997 roku współprowadził Pracownię Projektową Konserwacji Zabytków w Szczecinie. Obecnie (wspólnie z bratem Marcinem) tworzy rodzinne Herman Studio Projektowe, gdzie w ramach działalności zaprojektował m.in. Starą Rzeźnię, Venezia Trattoria Toscana, wnętrze restauracji Chrobry czy Grand Park Rusałka. Między 1993 a 1995 rokiem współpracował ze szczecińskim oddziałem „Gazety Wyborczej” oraz miesięcznikiem „Spotkania z Zabytkami”, na łamach których opublikował serię artykułów o interesujących miejscach i budowlach w Szczecinie oraz na Pomorzu. Debiutował w roku 2015 powieścią „Sedinum. Wiadomość z podziemi”, która była pokłosiem tych zainteresowań oraz przyczyniła się do tego, że autora nazwano kolejnym “szczecińskim Danem Brownem”. Od tego czasu każda następna książka kryminalno-przygodowa Leszka Hermana cieszy się ogromną popularnością (nie tylko lokalną) i jest dużym wydarzeniem dla czytelników. Autor „Sedinum. Wiadomość z podziemi” (2015), „Biblia Diabła” (2018), „Krzyż Pański” (2021) i in.