- Koalicja Obywatelska poszerza się o jednego z najaktywniejszych i najskuteczniejszych przedstawicieli ruchów miejskich - tak o Igorze Podeszwiku mówił podczas konferencji Przemysław Słowik z Nowoczesnej. Nowy Szczecin będzie startować ze wspólnych list PO i N. Według naszych informacji Podeszwik wystartuje z okręgu w Śródmieściu.

Rewitalizacja, ograniczanie ruchu samochodów i prawa LGBT

Konferencja prasowa odbyła się w okolicach Hotelu Piast. To właśnie Podeszwik zasłynął w mieście jako osoba, która najaktywniej włączyła o to by zabytkowy obiekt nie został zrównany z ziemią. Aktywista podejmował także wiele innych miejskich tematów, przede wszystkim dotyczących rewitalizacji. Ostatnio zaproponował także, by w czasie Parady Równości 15 września podświetlić na tęczowo budynek Filharmonii. Dlaczego zdecydował się na start w wyborach z list koalicji?

- Na pewno skupię się na rewitalizacji, chciałbym wdrożyć program, który będzie dotować rewitalizacje szczecińskich kamienic. Będę poruszać tematy związane z komunikacją i transportem. Uważam, że ruch aut w centrum należy stopniowo ograniczać, należy stawiać na sprawny i szybki transport publiczny. Miasto powinno stawać się bardziej otwarte i tolerancyjne. Będę starać się by miasto przyjęło Kartę Praw w sprawie osób LGBT - zapowiada Igor Podeszwik.

Nitras: koalicja otwarta na aktywistów

O Podeszwiku w samych superlatywach wypowiadał się poseł PO i kandydat na Prezydenta Sławomir Nitras. Jak mówił, zna go od wielu lat i spędzili wiele godzin na temat rozmów o mieście. Wsparcie Nowego Szczecina ma być dowodem na to, że listy Koalicji Obywatelskiej są otwarte na przedstawicieli ruchów miejskich:

- Zobaczcie, ile tu w śródmieściu jest samochodów, ile jest tirów, a jak mało jest ludzi. Musi się zmienić podejście miasta do obszaru centrum Szczecina. Jaką śródmieście ma propozycję dla ludzi? Krzywe chodniki? Kamienice wyglądające jak Hotel Piast? Działanie Igora wpisuje się w moją koncepcję myślenia o mieście - mówił Nitras. - Chcemy skatalogować szczecińskie stare kamienice, określić jak powinny być rewitalizowane, jakie powinny być okna, szyldy. Jesteśmy zwolennikami zachowywania fasad starych kamienic - dodaje.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. W najbliższa sobotę odbędzie się zjazd regionalny Platformy Obywatelskiej, na którym zatwierdzone zostaną listy wyborcze do Rady Miasta i Sejmiku Województwa.