Żagle 2022 zamiast Dni Morza – poszukiwanie oszczędności w miejskim budżecie zmusiło miasto do zrezygnowania z realizacji morskiego wydarzenia, które po raz pierwszy zorganizowano w 1947 roku. Zastąpi je sierpniowa impreza plenerowa, która swój debiut miała w ubiegłym roku.

Jeszcze w marcu tego roku ówczesny zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska poinformował, że tegoroczne Dni Morza będą mieć formułę skromniejszego „wydarzenia gospodarki morskiej” bez żaglowców. „Zaprosimy jednostki wojskowe, jednostki urzędu morskiego, zacumują także inne statki, być może oldtimery” – mówił w programie „Studio wSzczecinie.pl”.

Dodajmy, że obsługa North East Mariny odnotowała częstsze zapytania o termin Dni Morza. Teraz jednak okazuje się, że morskie święto w ogóle nie zostanie zorganizowane.

„Ze względu na oszczędności budżetu miasta musieliśmy zrezygnować z realizacji tej imprezy w 2022 roku” – tłumaczy Celina Wołosz, rzecznik prasowy miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Żagle 2022 zapraszają

Miasto rzuciło wszystkie swoje siły na organizację drugiej edycji Żagli, które będą mieć charakter wydarzenia międzynarodowego. Co ważne, sierpniowa impreza ma większe szanse, aby przyciągnąć turystów. Przypomnijmy, że nowe żeglarskie święto zostało zainicjowane jako rekompensata odwołanego finału regat The Tall Ships Races.

Pierwsza edycja Żagli przyciągnęła na szczecińskie nabrzeża tłumy mieszkańców i turystów, którzy podziwiali zacumowane przy brzegach jednostki. Wydarzenie pokazało też, że połączenie dwóch brzegów Odry bez zamykania ulicy Jana z Kolna jest możliwe do zrealizowania w sposób bezpieczny.

W tym roku Żagle 2022 zaplanowano w dniach 19-21 sierpnia. Szczecin odwiedzą żaglowce klasy A i B oraz mniejsze jednostki, które wezmą udział w towarzyszących imprezie Regatach Bałtyckich. W tym roku będą się ścigać na trasie Rostock-Szczecin-Tallinn. Zorganizowane zostaną także różne strefy aktywności dla dzieci i rodzin, festiwale, koncerty i spotkania. Nie zabraknie atrakcji zarówno na prawym, jak i lewym brzegu.