Pomorski Uniwersytet Medyczny otrzymał blisko 300 milionów złotych na budowę Centrum Zabiegowego dla Dzieci w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM w Szczecinie. „Najmłodsi pacjenci zostaną otoczeni opieką na najwyższym poziomie, a personel medyczny będzie funkcjonować w najlepszych warunkach” – podkreśla wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Pieniądze na budowę Centrum Zabiegowego dla Dzieci pochodzą z Funduszu Medycznego, który został założony z inicjatywy prezydenta RP. Ponad 3 miliardy złotych zostało rozdzielone na czternaście projektów medycznych w całym kraju.

– Fundusz Medyczny to wielka rzecz. Jeszcze nigdy w historii tak dużych pieniędzy nie przeznaczono na pediatrię. Niewątpliwie wpłynie to na poprawę jakości leczenia. W Szczecinie wybudowany zostanie ośrodek, który pod względem stosowanych technik będzie mógł równać się z najnowocześniejszymi ośrodkami w kraju – podkreśla Jarosław Peregud-Pogorzelski, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Szczeciński Szpital Kliniczny nr 1 otrzymał jedno z trzech najwyższych dofinansowań. To blisko 300 milionów złotych, które zostanie przeznaczone na budowę Centrum Zabiegowego dla Dzieci.

– To aż 10 procent całego Funduszu Medycznego – zaznacza wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. – Kwota wielka, która mówi sama za siebie. Najmłodsi pacjenci zostaną otoczeni opieką na najwyższym poziomie, a personel medyczny będzie funkcjonować w najlepszych warunkach.

Szczecińskie Centrum Zabiegowe dla Dzieci ma być ultranowoczesnym ośrodkiem o zasięgu ponadregionalnym. Nowoczesna infrastruktura ma pozwolić na przeprowadzanie zabiegów, które obecnie nie są wykonywane na Pomorzu Zachodnim.

Placówka zostanie wybudowana tuż przy wejściu głównym do szpitala przy ul. Unii Lubelskiej. W dwóch budynkach mają się mieścić m.in. chirurgia dziecięca, ortopedia dziecięca, laryngologia dziecięca, oddział intensywnej terapii dla najmłodszych, a także diagnostyka, rehabilitacja i miejsce dla badań naukowych.

– Dzięki wspólnej pracy całego zespołu możemy cieszyć się z tej wielkiej inwestycji. Chirurgia, ortopedia, laryngologia, oddział intensywnej terapii. Będziemy mogli to wszystko wybudować, a najmłodszym pacjentom dać bardzo przyjazne miejsce – mówi doktor Konrad Jarosz.

– Całe spektrum badań zabiegowych, diagnostyki i przygotowania do terapii wszystkich małych pacjentów – dodaje rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego profesor Bogusław Machaliński. – Za chwilę Szpital Kliniczny Uniwersytecki nr 1 stanie się wiodącym i absolutnie rozpoznawalnym ośrodkiem leczniczo-naukowo-badawczym w tej części Europy.

Medycy mają nadzieję, że inwestycję uda się zrealizować w ciągu dwóch lat. Projekt architektoniczny Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci wyszedł spod deski kreślarskiej Pracowni Architektonicznej HAMER Marcin Hamerski.