W szpitalu wojewódzkim przy ulicy Arkońskiej powstało Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. To pierwsza tego typu placówka w regionie, w której lekarze będą prowadzić kompleksową opiekę onkologiczną nad pacjentami z nowotworem jelita grubego. „Tendencja zachorowań jest wzrostowa. To trzeci u mężczyzn i czwarty u kobiet najczęściej występujący nowotwór” – mówi lekarz Paweł Szakoła.

Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego powstało w szpitalu wojewódzkim przy ulicy Arkońskiej. Zadaniem placówki jest zapewnienie sprawnej, szybkiej diagnostyki, a następnie kompleksowego leczenia i długofalowego monitorowania pacjentów.

„Leczymy choroby onkologiczne od lat”

– Szpital musiał spełnić szereg warunków, aby uruchomić w swoich strukturach Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. Nie było to łatwe, ale się udało. Jako pierwsi w województwie realizujemy program kompleksowej opieki nad pacjentami z nowotworami jelita grubego – mówi lekarz Ewa Hołda z Oddziału Chorób Wewnętrznych i Onkologii SPWSZ w Szczecinie.

W proces diagnostyki i leczenia zaangażowany jest wielodyscyplinarny zespół specjalistów – onkologów klinicznych, gastroenterologów, radiologów, patomorfologów i chirurgów. Dysponuję szerokimi możliwościami leczenia zgodnymi z wytycznymi Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

– Mamy sprzęt i wykształcony, doświadczony zespół – podkreśla lekarz Paweł Szakoła z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej oraz Oddziału Chirurgii Naczyniowej SPWSZ w Szczecinie. – Leczymy choroby onkologiczne od lat, znamy się na tym. Bez tego utworzenie Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego byłoby niemożliwe.

Choruje coraz więcej Polaków

Paweł Szakoła podkreśla także, jak ważna jest profilaktyka i weryfikacja niepokojących objawów.

– Tym bardziej, że rokrocznie w Polsce wykrywanych jest około 19 tysięcy przypadków zachorowań na raka jelita. Niestety, ta tendencja jest wzrostowa. To obecnie trzeci u mężczyzn i czwarty u kobiet najczęściej występujący nowotwór – podkreśla.

Ze świadczeń udzielanych w Centrum mogą skorzystać osoby z kartą DiLO i podejrzeniem (lub rozpoznaniem) raka jelita grubego. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z Koordynatorem Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego – tel. 605 500 478, email: centrumrakajg@spwsz.szczecin.pl lub pakietarkonska@spwsz.szczecin.pl/. Następnie pacjent zostanie umówiony na wizytę lub badanie.

– Pacjenci, którzy zauważą u siebie niepokojące objawy, jak obecność krwi w stolcu, zaburzenia rytmu wypróżnień, naprzemienne występowanie biegunek i zaparć, chudnięcie i osłabienie oraz pacjenci obciążeni rodzinnie powinni w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza rodzinnego – wyjaśnia lekarz Anna Budny-Finster z Oddziału Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych SPWSZ w Szczecinie. – Lekarz zapewne wykona wstępną diagnostykę, a następnie wystawi kartę DiLO, z którą pacjent może zgłosić się do naszego szpitala i skorzystać z szybkiej ścieżki w ramach Centrum Kompetencji.

Pacjent będzie „prowadzony za rękę”

Leczenie będzie dostosowane do indywidualnej sytuacji i stanu pacjenta, a sam pacjent będzie niejako „prowadzony za rękę”, aby nie musiał martwić się kwestiami organizacyjnymi związanymi np. z umawianiem wizyt. Całkowity czas diagnostyki nie powinien przekroczyć 7 tygodni.

– Moim zadaniem jest ułatwienie przepływu informacji pomiędzy pacjentem a lekarzem – mówi Izabella Maruszczak, koordynator Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. – Oprócz tego będę nadzorowała plan leczenia pacjenta i udzielała wszelkich informacji. Jestem dla pacjenta pierwszym kontaktem i służę pomocą w sprawnej realizacji procesu diagnostyki i leczenia.

Po postawieniu diagnozy odbędzie się konsolium onkologiczne, które rekomenduje najlepszy schemat leczenia. Będzie to możliwe dzięki interdyscyplinarności zespołu, w skład którego wchodzą gastroenterolodzy, onkolodzy kliniczni, radioterapeuci, chirurdzy, radiolodzy, patomorfolodzy oraz psycholog i fizjoterapeuta.

Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego zakłada również monitorowanie pacjenta po zakończonym leczeniu. Ten etap trwa do 5 lat.