Modernizacja orlików, ale i budowa zupełnie nowych obiektów sportowych, dofinansowanie budowy boisk przy szkołach podstawowych na terenie miasta, a także program, który ma dofinansować animatorów na orlikach, by samorządy nie miały już argumentów za zamykaniem sportowych przestrzeni popołudniami i w weekendy. Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras w sobotę w Szczecinie ogłosił swoje najbliższe plany. Nie brakowało także krytyki wobec prezydenta Szczecina Piotra Krzystka.

Orliki i inne obiekty sportowe mają być ogólnodostępne. Minister Nitras daje pstryczka w nos Krzystkowi

Sławomir Nitras na konferencji prasowej w Szczecinie mówił o dostępności obiektów sportowych dla młodzieży i organizacji sportowych poza zajęciami szkolnymi. 

– Dla mnie kwestią zasadniczą, o czym staram się mówić codziennie, jest dostępności obiektów przyszkolnych popołudniami i w weekendy. W Szczecinie jest kilka dobrych przykładów, gdzie dyrekcja rozumie, że obiekt przy szkole musi służyć społeczności lokalnej. Nie może być tak, że po lekcjach dzieci muszą szukać dziury w płocie, bo boisko jest zamknięte na kłódkę. Jednak większość obiektów sportowych na mocy decyzji prezydenta Krzystka po szkole jest zamkniętych. Nie ma formalnego prawa, ale też moralnego, by samorząd domagał się pieniędzy od mieszkańców gminy, którzy chcą korzystać z obiektów sportowych – mówił Sławomir Nitras. 

Jak zapowiedział, Ministerstwo Sportu i Turystyki ma przeznaczyć 330 milionów złotych na ogólnopolski program dla nauczycieli, animatorów, instruktorów i ekspertów sportowych, by na orlikach i innych obiektach sportowych popołudniami i w weekendy odbywały się zajęcia dla młodzieży.

– Prowadźcie zajęcia po lekcjach, mamy pieniądze, zgłaszajcie się do Ministerstwa Sportu. Otwórzmy infrastrukturę dla tych, którzy chcą uprawiać sport popołudniami. Ja zrobię wszystko, by to wspierać – mówił minister Nitras.

W ramach innych programów ministerialnych mają być budowane nowe orliki, a obiekty, które powstały ponad dekadę temu, mają zostać zmodernizowane. W Szczecinie planowane są remonty trzech orlików: przy SP 11 przy ul. Emilii Plater, SP 35 przy Świętoborzyców, SP 53 przy ul. Budzysza Wosia. (W mieście łącznie są 23 obiekty tego typu). W całej Polsce w tej kadencji ma powstać nawet tysiąc nowych orlików.

Minister Nitras zapowiada w Szczecinie nowe inwestycje

– Łączny koszt inwestycji w orliki to 1,5 miliona złotych i jako miasto będziemy korzystać z możliwości dofinansowania remontów z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Przed nami wielki proces inwestycyjny, by te miejsca cieszyły się takim samym albo nawet większym zainteresowaniem mieszkańców – mówił wiceprezydent Szczecina Łukasz Kadłubowski.

– Sport to zdrowie. Chcielibyśmy, by infrastruktura sportowa była dostępna i służyła nam wszystkim w równym stopniu. Gwarancją dobrego czasu dla sportu jest minister Sławomir Nitras. Łącznie 16 milionów złotych zostanie wydanych w Szczecinie na budowę hal przy szkołach – ogłosił poseł Patryk Jaskulski.

Jak wymieniał, chodzi o boiska przy ul. Mazurskiej, SP16, III LO przy ul. Kopernika, SP 35 przy ul. Świętoborzyców, V LO przy ul. Ofiar Oświęcimia, SP 53 przy ul. Budzysza Wosia, a także ZS 7.

– Kończymy z zaniedbywaniem Szczecina pod kątem infrastruktury sportowej – dodał poseł Patryk Jaskulski.