W piątek 30 maja doszło do podpisania umowy w sprawie utworzenia Ośrodka Szkolenia Pływackiego w Szczecinie, w którym będzie realizowany program przygotowań do Igrzysk XXXI Olimpiady Rio de Janeiro 2016 w sporcie pływackim.

Umowę podpisali Krzysztof Soska – Zastępca Prezydenta Szczecina, Andrzej Kowalski – Prezes Polskiego Związku Pływackiego, dr hab. prof. US Jerzy Eider – Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Bartłomiej Sochański – Prezes Miejskiego Klubu Pływackiego.

Podstawową bazę treningową w trakcie realizacji Programu stanowić będą obiekty sportowe Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji w Szczecinie, w tym Floating Arena w Szczecinie przy ul. Wąskiej 16. W Ośrodku będą szkoleni zawodnicy wyznaczeni przez Polski Związek Pływacki m.in. Paweł Furtek, Marcin Kaczmarski, Filip Zaborowski, Oskar Krupecki czy Dawid Zieliński.

W ramach umowy Miasto Szczecin udostępnia, na potrzeby realizacji Programu:

- bazę treningową, po preferencyjnej cenie tj. 1 złotych miesięcznie brutto za wszystkie obiekty sportowe;

- pokoje w hotelu SDS po preferencyjnych cenach na potrzeby zawodników objętych szkoleniem w Ośrodku oraz kadry szkoleniowej i współpracującej.

- Ponadto Miasto zapewni odnowę biologiczną na preferencyjnych zasadach (jak dla szczecińskich klubów sportowych) oraz zapewni wyżywienie według zapotrzebowania, zgodnie z zamówieniami finansowanymi przez Polski Związek Pływacki.

Polski Związek Pływacki zobowiązuje się do ponoszenia związanych z realizacją Programu kosztów:

- zgrupowań dochodzeniowych w Szczecinie (zakwaterowanie i wyżywienie);

- udziału w zawodach zagranicznych (zawartych w kalendarzu imprez PZP - dla KN);

- zgrupowań zagranicznych (zawartych w kalendarzu imprez PZP- dla KN);

- zakupu odżywek i suplementów diety;

- pokrycia kosztów związanych z bieżącym monitoringiem procesu treningowego;

- wynagrodzenia trenerów, managera i fizjoterapeuty;

- pokrycie kosztów wyżywienia;

Ponadto Polski Związek Pływacki zobowiązuje się do opracowania programów szkoleniowych realizowanych w Ośrodku, zatrudnienia na potrzeby realizacji Programu odpowiedniej kadry szkoleniowej i współpracującej, zapewnienia na potrzeby funkcjonowania Ośrodka urządzeń treningowych niezbędnych do realizacji programu treningowego oraz udostępnienia wyników badań do celów naukowych WKFiPZ US.

Uniwersytet Szczeciński Wydział Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia, zobowiązuje się do:

- opracowania i wdrożenia programu badań diagnostycznych i fizjologicznych;

- opracowania i wdrożenia programu wspomagania i suplementacji;

- umożliwienia studiowania na WKFiPZ US w ramach Indywidualnego Programu Studiów lub Indywidualnej Organizacji Studiów;

- umożliwienia odpłatnego zakwaterowania w domach studenckich (wg obowiązujących stawek dla studentów US) wskazanych przez PZP zawodników – w razie zaistnienia takiej potrzeby i możliwości US.

Miejski Klub Pływacki zobowiązuję się do pokrycia kosztów:

- udziału w zawodach krajowych (dotyczy wyłącznie zawodników MKP);

- krajowych zgrupowań klimatyczno-ogólnorozwojowych zorganizowanych poza Szczecinem (dotyczy wyłącznie zawodników MKP).

Menagerem Ośrodka Pływackiego została Pani Małgorzata Serbin, siedmiokrotny Mistrz Polski w wyścigach samochodowych, wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski w pływaniu, ponad sześćdziesięciokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski w pływaniu Masters, medalistka Mistrzostw Świata i Europy w pływaniu Masters, menadżer kierowcy wyścigowego Jakuba Litwina.

Umowa obowiązywać będzie do końca 2016 roku.