Kiedy Fundacja Akademia Muzyki Dawnej organizowała pierwszy festiwal, dysponowała budżetem 10.000 zł i całe wydarzenie składało się z trzech koncertów. Jubileuszowa, dziesiąta edycja Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej to już znacznie poważniejsze przedsięwzięcie. Organizatorzy przedstawili wczoraj bliższe szczegóły dotyczące tego cyklu koncertów, który rozpocznie się 10 maja.

Poruszyć struny

Jak powiedział dyrektor artystyczny festiwalu, Paweł Osuchowski „Chcemy poruszyć te struny, które na co dzień raczej  milczą, przywołać przynajmniej naq kilka dni duchowość i pokazać muzykę z różnych kultur”. Wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska, dodał że „Festiwal posiada właściwie  pozycję imprezy wizerunkowej dla miasta. Jest praktycznie wydarzeniem wędrującym gdyż pojawia się w różnych miejscach, a w tym roku będzie to nie tylko muzeum i świątynie, ale też np. Ogród Różany”.

Bizantyjskie otwarcie

Na otwarcie festiwalu zobaczymy rumuński Chór Byzantion, bardzo ceniony zespół wokalny, który  powstał w roku 1997 w Jassach. Występ „Światło zmartwychwstania – Zaginiona i żywa tradycja chorału bizantyjskiego” rozpocznie się 10 maja o 19.00 w cerkwi św Mikołaja na ul. Zygmunta Starego. To unikatowe wydarzenie, więc nie jest zaskoczeniem fakt, że już zostały wyprzedane bilety wstępu. Organizatorzy zapowiadają jednak, że prawdopodobnie przed samym występem będzie jeszcze dostępna mała pula wejściówek dla najbardziej zdeterminowanych melomanów.

Egmont i Rossi   Podczas siedmiu koncertów, które znalazły się w programie szczecinianie usłyszą także m.in. muzykę skomponowaną przez Ludwiga Van Beethovena do dramatu Wolfganga von Goethego „Egmont” (w Kościele Garnizonowym pw. Św Wojciecha) oraz „Muzykę dworu i synagogi” (kompozycje Salomone Rossiego) – w Sali Gotyckiej Muzeum Narodowego. Festiwal będzie „rozgrywany” nie tylko w naszym mieście, ale także na... wschodzie i zachodzie. Koncert pod hasłem Abendmusikien zostanie wykonany w nie tylko w Szczecinie w kościele Ewangelicko-Augsburskim św Trójcy, ale także w Stargardzie w Kościele pw. Jana Chrzciciela (Octava Ensamble - oktet wokalny, kierowany przez Zygmunta Magierę zaprezentuje w jego programie kantaty D.Buxtehude i J.S. Bacha)  

Beethoven także w Niemczech

Prezentacja „Egmonta” w ramach trwającego już od kilku lat projektu „Beethoven non plus ultra” poza Szczecinem będzie do zobaczenia i wysłuchania także w Argemunde, w Franziskanerklosterkirche (partie sopranu wykona Joanan Tylkowska, a orkiestrą Famd.pl będzie dyrygował Paweł Osuchowski). Fundacja wiąże z tym cyklem także plany nagraniowe. 

Finał na Różance

Ostatni punkt programu to spektakl Teatru Nomina Rosae - „Legenda o czarodziejskim płaszczu" (19 maja, 12.00) . Po jego zakończeniu zaplanowane są warsztaty plastyczne dla najmłodszych twórców mody pod hasłem „W świecie średniowiecznych legend". 

Organizatorem festiwalu jest szczecińska Fundacja Akademia Muzyki Dawnej, której prezesem jest organistka i klawesynistka Urszula Stawicka. Ogólnopolskim patronem medialnym jest RMF Classic, a honorowymi patronami są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydent Miasta Szczecin.