Jako pierwsi w województwie pozyskali dofinansowanie na uzyskanie ochrony własności przemysłowej dla układu kierownic silnika wiatrowego. Nie byłoby tego, gdyby nie Strefa 89 i projekt „Your Office” - tam bowiem narodził się pomysł na założenie stowarzyszenia.

 

Stowarzyszenie - Centrum Promocji, Aktywizacji i Współpracy „PAW” mogłoby nigdy nie powstać. Jego członkowie otrzymując pomoc ze Strefy 89 zdecydowali się jednak na rejestrację stowarzyszenia. I chociaż wciąż są na początku swojej drogi – już mogą pochwalić się znaczącymi sukcesami.

Z biura korzystałam pół roku, a o projekcie dowiedziałam się od koleżanki. Oprócz stowarzyszenia, które korzystało z biura w Strefie, i które powstało w ramach współpracy co-workingowej, prowadzę też działalność gospodarczązajmuję się głównie pozyskiwaniem dofinansowania na założenie lub rozwój działalności. W toku mojej pracy okazało się, wśród moich klientów znajdują się naukowcy, przedsiębiorcy, których ciekawe, innowacyjne pomysły można byłobywprowadzićna rynek. Nie chciałam tworzyć dodatkowej usługi w swoim przedsiębiorstwie, dlatego powstał pomysł, żeby powołać osobną formę prawną - stowarzyszenie, które będzie się tym zajmowało. Zaczęliśmy się spotykać w otwartej przestrzeni Strefy i myśleć nad powołaniem takiego stowarzyszenia. - tłumaczy Marta Tokarczyk, prezes Stowarzyszenia „PAW”.

Zaplecze i wsparcie merytoryczne

To idea i atmosfera Strefy 89 dla członków stowarzyszenia PAW była impulsem do zarejestrowania działalności.

Strefa i jej projekty często impulsem do działania. Myślę, że gdybyśmy nie mieli okazji wziąć udział w projekcieYour Officenie odważylibyśmy się na rejestrację naszego stowarzyszenia. - mówi Marta Tokarczyk.

Projekt Strefy 89 nie umożliwił tylko rejestrację organizacji, ale dzięki udostępnionemu pomieszczeniu z pełnym wyposażeniem przyczynił się do oszczędności, które dla młodych przedsiębiorców często decydują o „być, albo nie być” na rynku.

Dzięki projektowi mogę stwierdzić z całą pewnością, że zaoszczędziliśmy kilkanaście tysięcy złotych. Na pewno nie byłoby nas stać na wynajęcie biura w tak dobrej lokalizacji. Myślę, że osoby, które podejmują działalności przeważnie nie mogą sobie pozwolić na tak wysokie koszty w pierwszej fazie rozwoju firmy. - wyjaśnia Marta Tokarczyk.

Miejsce, które ruszy rynek

Nie tylko darmowy lokal przyczynił się do rozwoju Stowarzyszenia „PAW”, a koniec półrocznej umowy dla stowarzyszenia nie wiązał się z końcem współpracy ze Strefą 89.

Moment, w którym skończyliśmy użytkować biuro nie oznaczał końca naszego kontaktu ze Strefą 89. Wciąż tutaj przychodzimy, organizujemy spotkania. Osobiście biorę również udział w projekcieInnowacja poprzez co munikacjęorganizowanym przez Strefę. - mówi Marta Tokarczyk.

Projekty Strefy 89, które są współfinansowane z budżetu Unii Europejskiej to miejsce spotkań, ale także sposób na pobudzenie lokalnego środowiska młodych przedsiębiorców.

Bardzo podoba mi się pomysł na Strefę. Myślę, że jak skończy się dofinansowanie z projektu unijnego to miejsce to nadal będzie tętniło życiem. Atutem jest doskonała lokalizacja.

Strefa może przyczynić się do rozruszania młodych przedsiębiorców. To miejsce w szczególności korzystne dla start-upów. Główną zaletą tego miejsca jest jego ogólnodostępność. Młodzi przedsiębiorcy lub osoby aspirujące do założenia działalności gospodarczej, w atmosferze burzy mózgów mogą tu dzielić się pomysłami. - tłumaczy prezes „PAW”.

O Stowarzyszeniu

Pół roku w biurze Strefy 89 dla Stowarzyszenia - Centrum Promocji, Aktywizacji i Współpracy „PAW” nie pozwoliło uzyskać stabilności finansowej, ale przyczyniło się do organizacji struktury stowarzyszenia i pozyskania kontaktów.

Wciąż jednak jesteśmy młodym stowarzyszeniem, w związku z czym nie mamy jeszcze takiego zaplecza finansowego, które pozwoliłoby nam na działanie całą parą. Dodatkowo żadne z nas nigdy nie zarządzało stowarzyszeniem, więc dokształcamy się w zakresie pozyskiwania środków na działalność, współpracy z innymi stowarzyszeniami czy wolontariuszami. Mimo krótkiej działalności udało nam się jednak pozyskać dofinansowanie na uzyskanie ochrony własności przemysłowej dla układu kierownic silnika wiatrowegoto będzie pierwsza umowa o dofinansowanie w województwie podpisana w ramach tego źródła finansowania.- mówi Marta Tokarczyk.

Stowarzyszenie „PAW” skupia młodych ludzi, naukowców, specjalistów z różnych dziedzin, którzy starają się wprowadzać w życie innowacyjne projekty. Stowarzyszenie zajmuje się oceną pomysłów, pomaga znaleźć źródła finansowania i inwestorów strategicznych.

Obecnie skupiamy się na realizacji pierwotnego założenia dla którego powstaliśmy, czyli pomocy w komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych doktorantów, naukowców i innych osób, których pomysły mogą znaleźć zastosowanie w praktyce gospodarczej. - tłumaczy Marta Tokarczyk.

Strefa 89, czyli trzy strefy

Strefa 89 to miejsce spotkań stworzone na bazie koncepcji co-workingu. Przestrzeń Strefy została zaprojektowana tak, by z jednej strony stworzyć wygodne i dobre warunki pracy, z drugiej zaś zachęcić do zawierania nowych znajomości, wymieniania się wiedzą i pomysłami, które mogą przerodzić się w start-upy lub inne projekty biznesowe. Oprócz udostępniania przestrzeni zespół Strefy 89 organizuje szereg warsztatów, spotkań z mentorami, staży i szkoleń. Przestrzeń Strefy 89 została podzielona na trzy części.

W Strefie 89 znajdziemy „Star Your Business” - przestrzeń, która ma łączyć i integrować ludzi myślących innowacyjnie. To tutaj przy kawie, herbacie można porozmawiać, wymienić się spostrzeżeniami, myślami. Kolejną strefą jest „Open Space”, czyli część biurowa. Ksero, drukarki, aneks kuchenny i biurka, przy których można spokojnie i swobodnie pracować. Ostatnią strefą jest „Your Office”, czyli pięć wyposażonych, oddzielnych, zamykanych biur, które są przeznaczone dla zespołów pracujących nad konkretnym projektem.