We wtorek 10 października zatrzymać mają się wszystkie pociągi regionalne w województwie zachodniopomorskim. Strajk poprzedzi protest pracowników Polregio, zaplanowany przed urzędem marszałkowskim w środę 4 października o godz. 13.00

„Podczas pikiety zademonstrujemy swoje niezadowolenie z postawy marszałka województwa zachodniopomorskiego, który odmówił zawarcia porozumienia z zarządem spółki gwarantującego wprowadzenie podwyżki wynagrodzeń, tym samym pracownicy zapewniający codzienny dojazd wielu tysiącom pasażerów w województwie zostali wykluczeni z akcji, na którą przystało 13 marszałków pozostałych województw – czytamy w komunikacie Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego w Polregio S.A.

Marszałek chce, by Polregio poszukało pieniędzy na podwyżki w swoim budżecie

Maszyniści domagają się podwyżek w wysokości 800 zł brutto. Pieniądze na ten cel chcieliby uzyskać dzięki zwiększeniu dofinansowania Polregio z samorządu województwa. Nie ma jednak na to zgody marszałka, który uważa, że przewoźnik powinien poszukać środków na podwyżki w swoim budżecie.

– Po raz kolejny oświadczam, że Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nie jest przeciwny podwyżkom dla pracowników spółki Polregio. Wielokrotnie zwracałem się do zarządu spółki z informacją, że to władze Polregio, będąc pracodawcą – a zatem stroną sporu płacowego - mają możliwości zwiększenia pensji swoim pracownikom w ramach przychodów osiąganych ze sprzedaży biletów i obowiązujących dopłat z budżetu województwa. Taki mechanizm zastosowano w kilku innych województwach – tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz.

Tylko w Zachodniopomorskiem nie ma porozumienia

Pracownicy Polregio porozumieli się już w sprawie podwyżek z samorządami innych województw. Początkowo na stawiane warunki nie chciał zgodzić się również marszałek warmińsko-mazurskiego, ale perspektywa strajku paraliżującego lokalne połączenia skłoniła go do zmiany zdania.

Samorząd województwa zachodniopomorskiego przypomina natomiast, że w czasie ostatnich dwóch lat i tak znacząco podniósł poziom dopłat do tzw. pociągokilometra (z 18,64 zł w 2021 roku do 26,06 zł). I straszy, że zrezygnuje z usług Polregio, na nowo organizując siatkę przewozów pasażerskich w regionie.

– Nie ukrywam, że ten stan rzeczy nadwątla nasze zaufanie do firmy, z którą przez wiele lat łączyła nas współpraca – podkreśla marszałek.

Strajk zacznie się po północy

Bezterminowy strajk ma rozpocząć się na terenie województwa zachodniopomorskiego we wtorek 10 października, tuż po północy. Pociągi będące w drodze po godzinie rozpoczęcia strajku zostaną doprowadzone do stacji docelowych. Pozostałe w ogóle nie wyjadą na trasy.