Potrafi dopiąć kontrakt, kiedy za plecami bawią się jej dzieci. To one sprawiły, że zdecydowała się założyć własną firmę i w sposób elastyczny dysponować wolnym czasem.
Dwa lata temu Jaśmina Solecka była dyrektorem Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Jednak odeszła z bezpiecznego etatu i postanowiła zobaczyć czy ma szansę na sukces jako freelancer na wolnym rynku.
Instytucje publiczne znam od wewnątrz. Teraz chciałam spróbować na własnej skórze, czy można wprowadzić mechanizmy biznesowe do administracji- tłumaczy Jaśmina Solecka.
Biznesie poznaj naukę
Założyła firmę Jasmin Research i zajęła się kojarzeniem biznesu z nauką, czyli projektami, które powstają na styku tych dwóch obszarów. Stara się poznać ze sobą ludzi którzy potencjalnie mogą, a co ważniejsze chcą ze sobą współpracować i wprowadzić na rynek nowe usługi lub produkt.
Jest niewielki procent naukowców zainteresowanych taką współpracą, ale staram się aby ci, którzy wyrażają taką wolę trafili do firm, które ich potrzebują. – mówi Jaśmina Solecka
Usługi oferowane przez Jasmin Research są na rynku nowością. Oczywiście są instytucje – przede wszystkim naukowe – które zajmują się transferem wiedzy. Jednak firma Jaśminy Soleckiej to pierwsza prywatna działalność, która próbuje znaleźć nić porozumienia pomiędzy nauką i biznesem. A innowacyjność Jasmin Research polega na tym, że Jaśmina Solecka uczestniczy w rozmowach nauki i biznesu od początku do końca. To ona inicjuje spotkania, jest swego rodzaju pośrednikiem, który pomaga dogadać się tym dwóm dziedzinom, a następnie zarządza projektem, który powstaje w wyniku porozumienia. I chociaż współpraca nauki i biznesu jest niezwykle potrzebna to nie zawsze jest łatwa. Jak tłumaczy Jaśmina Solecka – każdy z tych obszarów ma inne oczekiwania, inny styl pracy i inny sposób komunikowania się.
Te dwie grupy zawodowe wiele różni, ale na każdy zespół patrzę indywidualnie.- wyjaśnia właścicielka Jasmin Research.
Nauko, oto biznes
Jej firma ma pół roku ale już udało jej się pozyskać istotnego klienta firmę Cargotec - światowego lidera w dziedzinie przeładunku i załadunku towarów.
Za trzy lata chcą wypuścić nowy dźwig, lżejszy, bardziej ekonomiczny, z lepszymi sensorami i automatyką. Pomogłam im w składaniu aplikacji o środki unijne i obecnie zarządzam częścią administracyjną projektu -tłumaczy Jaśmina Solecka.
Zwrócił się do niej również szczeciński Urząd Miasta, który razem z uczelniami chciał sprawić by marka Szczecin kojarzyła się z dobrym wykształceniem i życiem akademickim. Prowadzą wspólny projekt. Jasmin Research pracuje też dla branży chemicznej.
Była to nowa dziedzina, ale postanowiłam spróbować. Normy unijne wymuszają na Polsce lepsze wykorzystanie energii i zasobów w branży chemicznej. Mocną stroną zachodniopomorskiego są techniki wykorzystania odpadów. Nad projektem w Polsce pracuje kilka instytucji, ja je koordynuję. - tłumaczy Jaśmina Solecka.
Od Unii, ale inaczej
Czy warto zakładać własną firmę? Jaśmina Solecka nie żałuje podjętych kroków. Podkreśla, że w zmianie pracodawcy pomógł jej także szczeciński co-working Strefa 89, dzięki któremu udało się jej wziąć udział w projekcie „Your Office”. Przez pół roku miała udostępnione, w pełni wyposażone biuro.
Nie chodziłam na szkolenia, nie dostałam dofinansowania, ale dostałam miejsce by móc efektywnie wykorzystać czas na moje pomysły. - zaznacza Jaśmina Solecka.
Idea co-workingów jest fantastyczna. To świetnie miejsce, by poznać młodych, kreatywnych ludzi, narzędzia biznesowe, by dowiedzieć się co się dzieje w innych instytucjach. Strefa pozwala na zbudowanie bazy kontaktów. - dodaje Jaśmina Solecka.
Własna firma to elastyczność
Firma Jasmin Research ma kontrakty na kolejne 3 lata, a Jaśmina Solecka przyznaje, że przez te lata będzie podróżowała. Nie zdecydowała się na wynajęcie biura i zatrudnienie sekretarki. To zbędny koszt. Jeśli będzie musiała spotkać się z klientem w Szczecinie, wciąż będzie korzystała z otwartej przestrzeni Strefy 89. Bo jej zdaniem pracować można wszędzie i jest to bardzo ważne dla matek aktywnych zawodowo - posiadanie własnej firmy daje im pewną elastyczność.
Strefa 89, czyli trzy strefy
Strefa 89 to miejsce spotkań stworzone na bazie koncepcji co-workingu. Przestrzeń Strefy została zaprojektowana tak, by z jednej strony stworzyć wygodne i dobre warunki pracy, z drugiej zaś zachęcić do zawierania nowych znajomości, wymieniania się wiedzą i pomysłami, które mogą przerodzić się w start-upy lub inne projekty biznesowe. Oprócz udostępniania przestrzeni zespół Strefy 89 organizuje szereg warsztatów, spotkań z mentorami, staży i szkoleń. Przestrzeń Strefy 89 została podzielona na trzy części.
W Strefie 89 znajdziemy „Star Your Business” - przestrzeń, która ma łączyć i integrować ludzi myślących innowacyjnie. To tutaj przy kawie, herbacie można porozmawiać, wymienić się spostrzeżeniami, myślami. Kolejną strefą jest „Open Space”, czyli część biurowa. Ksero, drukarki, aneks kuchenny i biurka, przy których można spokojnie i swobodnie pracować. Ostatnią strefą jest „Your Office”, czyli pięć wyposażonych, oddzielnych, zamykanych biur, które są przeznaczone dla zespołów pracujących nad konkretnym projektem.
"Strefa 89" jest częścią projektu "Innowacja poprzez co-munikację" finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zobacz także:
Komentarze
0