W średniowieczny klimat wprowadzi odwiedzających blisko 100 rekonstruktorów. Będą warsztaty i pokazy rzemiosła, koncerty oraz walki rycerzy. Tegoroczna Templariada odbędzie się w najbliższy weekend (25-26 czerwca), ponownie na polanie przy ul. Aksamitnej w Płoni. Wstęp bezpłatny.

Organizatorem wydarzenia jest Komandoria Chwarszczany, która w tym roku świętuje 20-lecie swojej działalności. Z tej okazji, na turnieju rycerskim pojawi się aż 24 rycerzy w pełnym ciężkozbrojnym wyposażeniu. Będą też pojedynki lekkozbrojnych, grupowe walki i inscenizacja bitwy. To wszystko w sobotę 25 czerwca.

Będzie można przenieść się 800 lat wstecz

Na niedzielę zaplanowano warsztaty i pokazy rzemiosła, w tym garncarstwa, fechtunku i wielu innych. Każdy z odwiedzających będzie mógł sprawdzić się w roli łucznika, poszerzyć swoją wiedzę o ziołach czy po prostu spróbować średniowiecznej kuchni.

Na scenie pojawi się zespół Viatores, grający muzykę dawną we własnych interpretacjach. Ich koncerty zaplanowano zarówno w sobotę, jak i w niedzielę.

Atrakcją samą w sobie będzie wizyta w średniowiecznym obozie, wiernie oddającym klimat tamtych czasów. Z bliska będzie można przyjrzeć się kulturze, wyglądowi, ubiorowi, wyposażeniu, a także obyczajom ludzi żyjących w XIII wieku.

To już 12. edycja. W planach park historyczny

Templariady zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Tegoroczna edycja tego cyklicznego wydarzenia będzie już dwunastą. Na początku organizowane były one w Chwarszczanach (jest tam kaplica templariuszy), by później przenieść się do Szczecina.

Najpierw odbywały się tutaj w Zamku Książąt Pomorskich, później w halach SDS i przy ul. Narutowicza, by ostatecznie trafić na polanę przy ul. Aksamitnej w Płoni. Komandoria Chwarszczany zabiega, by w tym miejscu powstał stały park historyczny, opowiadający o średniowieczu.

Aksamitna to boczna ulica od Szosy Stargardzkiej, tuż za stacją paliw Shell.

Ramowy program Templariady 2022

 Sobota, 25 czerwca:

– g. 11 rozpoczęcie imprezy, przedstawienie grup;

– g. 11.30 turniej rycerski – eliminacje;

– g. 14 koncert grupy Viatores;

– g. 15 finał turnieju rycerskiego;

– g. 16.30 pojedynki lekkozbrojnych;

– g 18 grupowe walki lekkozbrojnych;

– g. 18.30 grupowe walki cieżkozbrojnych;

– g. 19 inscenizacja bitwy i koncert grupy Viatores.

Niedziela, 26 czerwca:

– g. 11-14 warsztaty rzemiosł dawnych;

– g. 13 koncert grupy Viatores.