W środę otwarto dla wszystkich samochodów skrzyżowanie ulic Żołnierskiej i Klonowica. Wcześniejsze utrudnienia wiązały się z pierwszymi pracami przygotowawczymi do budowy nowej drogi, która połączy ul. Sosabowskiego z ul. Szafera.

– Przejazd w okolicy pętli na Krzekowie jest już drożny. To koniec utrudnień dla kierowców na najbliższy czas. Prace będą teraz skoncentrowane w rejonie poza pasem drogowym. Kontynuowane będzie porządkowanie terenu i przygotowywanie do docelowych prac ziemnych – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy miejskiej spółki Tramwaje Szczecińskie.

Prace ruszyły 21 lutego. Związane były m.in. z usuwaniem drzew, które kolidowały z przebiegiem nowej drogi. Wycinka prowadzona była jeszcze we wtorek.

Wykonawcą prac o wartości 101 mln zł jest konsorcjum spółek Tormel (lider) i Stanled I (partner). Inwestycja zostanie dofinansowana kwotą 56,5 mln zł z rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Nowa ulica powinna być gotowa w lutym 2025 roku. Będzie przebiegać równolegle do ul. Szerokiej. Z jednej strony połączy się z ul. Szafera (na rondzie Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ), a z drugiej z ul. Sosabowskiego (w pobliżu skrzyżowania z ul. Bracką).

Zlikwidowana zostanie pętla tramwajowo-autobusowa Krzekowo, w miejscu której powstanie zupełnie nowy układ drogowo-torowy. Tramwaje będą skręcać w prawo, gdzie nowe torowisko poprowadzi je w kierunku pętli przy Netto Arenie. Po drodze wybudowane zostaną 3 przystanki autobusowo-tramwajowe, 1 tramwajowy i 2 zatoki autobusowe.