Jej historię na nowo przedstawią niepublikowane dotąd dokumenty z Archiwum Państwowego oraz zdjęcia nestora szczecińskich fotoreporterów Włodzimierza Piątka. Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie zaprasza w sobotę (9 bm.) na dwie wystawy poświęcone tramwajowej historii.

„Zdjęcia z tej katastrofy są – w tej liczbie – publikowane po raz pierwszy. Akta z archiwum dokładają kilka informacji na temat tego, co działo się po katastrofie – pomoc rannym, odszkodowania” – zapowiadają przedstawiciele Muzeum Techniki i Komunikacji.

Dwa wagony przewróciły się, trzeci ustał

Śmiertelny kurs „szóstki” na zawsze zamknął ul. Wyszaka dla tramwajów. O godz. 6:35, 7 grudnia 1967 roku doszło do największej katastrofy tramwajowej w Polsce, w wyniku której zginęło 15 osób, a ponad 140 zostało rannych. Zjeżdżający ulicą Wyszaka skład rozpędził się, na łuku wypadł z torów. Dwa wagony przewróciły się, trzeci ustał. Ustalono, że przyczyną wypadku była awaria hamulców elektromagnetycznych.

Tramwaje tamtej „6” zawsze były przeciążone, pasażerowie nie mieścili się w środku i jeździli na stopniach. Starsi motorniczowie nie lubili tej trasy, przejmowali ją młodsi. Po tragicznych wydarzeniach podjęto decyzję o zamknięciu linii tramwajowej na ul. Wyszaka. Ponadto, by odciążyć „szóstki” i „ósemki” utworzono dodatkowe kursy autobusowe.

Gratka dla fanów komunikacji tramwajowej

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie zaprasza na wernisaż 9 listopada o godz. 17:00. Wstęp jest bezpłatny.

Druga wystawa to „Od bremenów po przegubowce. Szczecińskie tramwaje – lata 50., 60. i 70. XX wieku”. Ekspozycja składa się z mundurów konduktorskich, biletów, kasowników, archiwalnych fotografii, map linii tramwajowych z 1968 roku.

„Wystawom będzie towarzyszyć publikacja dotycząca katastrofy ze zdjęciami Włodzimierza Piątka i dokumentami ze szczecińskiego archiwum” – dodają organizatorzy. Obie ekspozycje będzie można oglądać do 2 lutego 2025 roku.