Prace przy przebudowie al. Wojskiego Polskiego objęły również łącznik w kierunku ulic Ściegiennego i Królowej Jadwigi. Kiedyś stała tam fontanna – „ściana płaczu”, do dziś z sentymentem wspominana przez szczecinian. W jej miejscu zaplanowano teraz nowy wodotrysk, nawiązujący formą do dawnej konstrukcji.

W wykonanym przez budowlańców wykopie wyraźnie widać mury budowli, która musiała znajdować się na środku chodnika. – Prawdopodobnie są to stare fundamenty fontanny – mówi Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Fontanna stanęła na tym kameralnym śródmiejskim placu na początku lat 70. Zaprojektował ją Zbigniew Abrahamowicz, architekt, któremu szczecinianie zawdzięczają też m.in. Teatr Letni i aleję fontann. Ważną częścią wodotrysku była prostokątna płyta z mozaiką, po której woda spływała do basenu o błękitnym podłożu. Autorem kolorowej kompozycji był Piotr Wieczorek, jego prace znajdziemy też w Teatrze Letnim czy barze „Pasztecik”.

W 2001 roku zdecydowano, że znajdującej się w złym stanie technicznym fontanny nie warto naprawiać. Na krótko zastąpiono ją skromniejszą konstrukcją, ze stojącym na postumencie dzbanem, z którego lała się woda. Miedziana rzeźba autorstwa Jerzego Lipczyńskiego została jednak szybko skradziona.

Po latach postanowiono, że fontanna wróci w to miejsce. Okazją do jej postawienia jest rewitalizacja śródmiejskiego odcinka al. Wojska Polskiego. Pracownia Architektoniczna Archaid Jacka Szewczyka przygotowywała projekt konstrukcji nawiązujący do dawnej „ściany płaczu”. Na zaprezentowanej wizualizacji można było zobaczyć fontannę ze ścianą wody. Okazuje się jednak, że wprowadzono pewne korekty i efekt końcowy będzie nieco inny.

– Z uwagi na sieci podziemne zmianie uległ układ zagospodarowania. Będzie on zbliżony do tego co widać na obrazku, ale nie jeden do jednego – tłumaczy Piotr Zieliński. – Prace przy nowej fontannie ruszą po ustaleniu bezpiecznego dla otoczenia sposobu usunięcia starych fundamentów.

Przebudową al. Wojska Polskiego i fragmentu pl. Zwycięstwa zajmuje się Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A., która otrzyma za ten kontrakt 80 mln zł. Wszystkie prace powinny zakończyć się najpóźniej w sierpniu.