Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe chce, żeby pasażerowie częściej jeździli pociągami nad morze. Ma w tym pomóc modernizacja linii ze Szczecina do Świnoujścia i Kołobrzegu. Przebudowa zwiększy przepustowość tej trasy kolejowej.
Właśnie rozpisano przetarg na modernizację linii Szczecin – Świnoujście. Obejmuje ona budowę samoczynnych posterunków odstępowych dzielących trasę na mniejsze fragmenty zwane, nie dziwota, odstępami. Do tej pory na każdym takim wydzielonym fragmencie linii kolejowej mógł znajdować się tylko jeden pociąg. Nowoczesne rozwiązania mają ten przymus zlikwidować i pozwolić na większą liczbę składów podróżujących na danym odcinku w tym samym czasie.

Takie samoczynne posterunki odstępowe mają powstać między Szczecinem Dąbiem a Kliniskami oraz między Rurką a Goleniowem. Zyskać na zmianie może również lotnisko w Goleniowie. Czas na składanie ofert mija 9 marca.

Co ciekawe, prawie w takim samym stopniu będzie brana pod uwagę cena (60 procent) jak i termin wykonania inwestycji (40 procent). Polskim Liniom Kolejowym spieszy się i spółka chce, żeby modernizację przeprowadzić do 1 grudnia 2016 roku.