Tym razem odkrywanie sztuki będzie okazją, by zastanowić się na takimi zagadnieniami jak wykluczenie, wstyd czy tolerancja. Galeria Tworzę się przygotowała wystawę, która zaskoczy stałych bywalców. Zamiast kolorów i wymyślnych scenografii czekać będzie minimalizm. „Chodzi o to, by poszukać różnych znaczeń, rozglądać się. A wszystko to w ramach hasła, że ciekawość do pierwszy stopień do rozwoju”.

Już w najbliższą niedzielę, 2 października, najmłodsi mieszkańcy Szczecina są zaproszeni na otwarcie „Ukrytej wystawy”. To kolejna ekspozycja przygotowana przez Las Sztuki w ramach Eksperymentalnych Placów Zabaw, która z pewnością rozbudzi w dzieciach ciekawość, zachęci do poszukiwania i odkrywania. Zazwyczaj niezwykle barwne wnętrze Galerii Tworzę się (pl. Żołnierza Polskiego 2) przybierze formę „white cube” – na ścianach będzie królował neutralny kolor biały i przy pomocy oszczędnych środków i minimalistycznej formy dzieci odkrywać będą sztukę współczesną.

– To będzie pierwszy raz od wielu lat, kiedy przestrzeń Galerii Tworze się będzie wyglądać jak typowa galeria dla dorosłych – przyznaje Paulina Ratajczak, kurator wystawy. – Chodziło mi o zrobienie dzieciom psikusa i mam nadzieję, że będziemy mogli o tym dyskutować. To będzie wyzwanie, by pokazać, jak bielą, uważnością i kontemplacją można dojść do nowych światów i poznać jeszcze więcej. Będzie dużo ukrytych rzeczy. Chodzi o to, by poszukać różnych znaczeń, rozglądać się. A wszystko to w ramach hasła, że ciekawość to pierwszy stopień do rozwoju.

„Przy okazji wystawy chcę pokazywać, że sztuka porusza też istotne i ważne zagadnienia”

Na wystawie obejrzymy prace kilkunastu artystów, zarówno tych, którzy już od lat współpracują z galerią, jak i nowych twórców.

– Bardzo lubię działać kolektywnie, dlatego zapraszam osoby, które wiem, że jak opowie się im o jakimiś pomyśle, to wejdę w to i będą chciały przedstawić swój punkt widzenia – zdradza Ratajczak.

Dzięki temu udział w tworzeniu wystawy wzięli: Joanna Bronisławska, Karolina Gołębiowska, Agata Wolniewicz, Karolina Breguła, Dominika Wyrobek, Katarzyna Mierzejewska, Paweł Kula, Maria Kula, Zofia Kiciński, Michał Bałdyga, Marek Mierzejewski, Izabela Plucińska, Wojtek Biernawski.

– Pytałam dzieci, co takiego tajemniczego chcieliby zobaczyć w galerii i powiedziały, że takie miejsce, jak „nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. Więc i do takiego nieupoważnionego świata też zaprosimy i zobaczymy, co tam odkryją.

Na „Ukrytą wystawę” składa się m.in. seria obrazów do oglądania, słuchania i dotykania, maski, kubiki, do których będzie można wchodzić czy obrazy, które będą przemalowywane co tydzień. W białej przestrzeni znajdzie się też wiele miniludzików przedstawiających różne scenki, które trzeba będzie połączyć z wyrażeniami, jak np. zamiatać pod dywan czy wyjść z szafy.

– Wystawie towarzyszyć będzie coś, co nazywamy ścieżką wrażeń. Tym razem przygotujemy ją dla dwóch grup wiekowych, bo wydaje mi się, że ta przestrzeń będzie też fajna dla młodzieży. Zapraszamy do jednej grupy dzieci w wieku od 6 lat i do drugiej od 11 lat. Z tymi starszymi będziemy trochę bardziej abstrakcyjnie eksplorować różne tematy. Przy okazji wystawy chcę mówić o rzeczach ważnych i pokazywać, że sztuka porusza też istotne i ważne zagadnienia – zaznacza Ratajczak.

Otwarcie wystawy w Galerii Tworzę się odbędzie się w niedzielę, 2 października, od godz. 13:00. Wstęp wolny, wizyty rozpoczynają się o pełnych godzinach.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/1026885548710271