Żelbetowa wiata na przystanku kolejowym Szczecin Pogodno została wpisana do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków – poinformował na swoim Facebooku Igor Podeszwik z Inicjatywy Nowy Szczecin.

Walka aktywistów zakończona sukcesem

Przystanek kolejowy Szczecin Pogodno zostanie wkrótce przebudowany w ramach przygotowania infrastruktury dla SKM. Według pierwotnej koncepcji autorstwa PKP Polskie Linie Kolejowe SA, żelbetowa konstrukcja, która powstała w latach 70. XX wieku, miała zostać zastąpiona przez nową wiatę. Dlatego kilka miesięcy temu architekt Tomasz Sachanowicz zainicjował dyskusję o możliwości zachowania oryginalnego, pozginanego niczym origami zadaszenia, wykonanego z nagiego betonu.

W sprawę zaangażowali się również studenci i absolwenci Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego – Igor Klyus, Krzysztof Żywucki i Sebastian Łabędź – którzy przygotowali koncepcję rewitalizacji zniszczonej wiaty wraz z wizualizacjami. O jej zachowanie walczyli również Rada Osiedla Pogodno oraz Igor Podeszwik z Inicjatywy Nowy Szczecin. We wrześniu br. na łamach portalu wSzczecinie.pl przytaczaliśmy wypowiedzi przedstawicieli zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, którzy uzależniali projekt stacji Szczecin Pogodno od decyzji konserwatorskich.

– Zachowanie betonowej konstrukcji wiaty zależy od decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – mówiła Marta Burczyk z PKP PLK.

Konserwator zdecydował o wpisaniu wiaty do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków, nie udało nam się jednak uzyskać komentarza w tej sprawie.

Podeszwik: wiata będzie korzystała z pełnej ochrony prawnej

Decyzja konserwatora cieszy Igora Podeszwika z Inicjatywy Nowy Szczecin: – Świetna wiadomość. Nie ukrywam, że byłem zaskoczony, że pani konserwator z urzędu rozpoczęła procedurę wpisania wiaty do rejestru zabytków. Bardzo cieszy mnie zmiana podejścia urzędu ochrony zabytków do tych spraw. Decyzja została wczoraj wysłana do stron postępowania, jeżeli w ciągu 14 dni od dnia doręczenia nikt się od niej nie odwoła, decyzja stanie się prawomocna i wiata będzie korzystała z pełnej ochrony prawnej. To oznacza, że obiekt nie będzie mógł zostać zburzony, a wszelkie prace budowlane będą musiały uzyskać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie robót.

Gościem wtorkowego wydania programu "Studio wSzczecinie.pl" będzie Roman Walaszkowski, dyrektor Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Temat wiaty na Pogodnie na pewno zostanie poruszony podczas rozmowy.

FOTO: KONCEPCJA STUDENTÓW I ABSOLWENTÓW ARCHITEKTURY NA WBIA ZUT

FOTO: KONCEPCJA STUDENTÓW I ABSOLWENTÓW ARCHITEKTURY NA WBIA ZUT