To święto cyklistów z całego regionu. Jak co roku tłumnie zjadą do Szczecina, by wspólnie z lokalnymi fanami jednośladów wziąć udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym. Przejazd ulicami miasta zakończą na pl. Mickiewicza, gdzie odbędzie się piknik rowerowy.
Będzie to już siódma edycja szczecińskiego Święta Cyklicznego. Poza szczecinianami wezmą w nim udział mieszkańcy okolicznych miejscowości. W sobotę, 4 czerwca, przyjadą do Szczecina w kilku grupach, m.in.: z Goleniowa (start o 9:25), Lipian (start o 7:30), Stargardu (start 8:55), Widuchowej (start o 08:00), Polic (start o 10:00), Rosówka (start o 10:20) i niemieckiego Gartz.

DOKŁADNE TRASY ZJAZDU GWIAŹDZISTEGO TUTAJ

Rowerzyści z Polic startują sprzed budynku MOK-u, cykliści z pozostałych miejscowości ruszają z miejscowych dworców PKP.

Wszyscy spotkają się na pl. Mickiewicza, skąd w południe wystartuje Wielki Przejazd Rowerowy. Jego uczestnicy przejadą przez miasto około 15-kilometrową trasą. Mają ją pokonać w dwie godziny.

start – pl. Adama Mickiewicza (wyjazd z ul. Zygmunta Starego); – ul. Teofila Starzyńskiego; – Parkowa; – ul. Emilii Plater; – ul. Gontyny; – ul. Księżnej Salomei; – ul. Emilii Plater i dalej Staszica; – rondo Giedroycia; – al. Wyzwolenia (w kierunki pl. Rodła); – pl. Rodła; – al. Piłsudskiego; – pl. Grunwaldzki; – al. Papieża Jana Pawła II; – pl. Lotników; – al. Papieża Jana Pawła II; – pl. Grunwaldzki; – al. Piłsudskiego; – pl. Rodła; – al. Wyzwolenia; – rondo Giedroycia; – al. Wyzwolenia (w kierunku Słowackiego); – ul. Słowackiego; – ul. Zalewskiego; – al. Wojska Polskiego; – pl. Szarych Szeregów; – al. Piastów; – ul. Krzywoustego; – pl. Zwycięstwa; – al. Niepodległości; – pl. Żołnierza Polskiego; – pl. Hołdu Pruskiego; – ul. Zygmunta Starego; – pl. Adama Mickiewicza – koniec trasy

Przejazd zakończy się około godz. 14:00 na pl. Mickiewicza. Zaplanowano tam piknik, podczas którego odbędzie się m.in. ogłoszenie wyników konkursu Marszałka Olgierda Geblewicza na nazwę nowych tras rowerowych Pomorza Zachodniego. Jedną z atrakcji będzie także loteria, w której do wygrania jest rower. Losami będą okolicznościowe szprychówki rozdawane podczas startu Wielkiego Przejazdu Rowerowego.

Jak podkreślają organizatorzy, szczecińskie Święto Cykliczne jest jednym z największych w Polsce. Co prawda w ubiegłym roku, rowerzystów skutecznie odstraszyła pogoda, ale w jednej z wcześniejszych edycji wzięło udział ponad 4 tys. cyklistów. Impreza ma pokazać, że rower jest ważnym środkiem komunikacji w mieście i jego miejsce jest na ulicach.

Więcej informacji na rowerowy.szczecin.pl