„Przyszłość polskiej architektury, na którą czekam” – to hasło tegorocznej edycji Westivalu Architektury, który po pandemicznej przerwie powraca do Szczecina. Na uczestników wydarzenia czekać będą prezentacje, prelekcje, wystawy, wycieczki i przede wszystkim – długie rozmowy o mieście i architekturze.

Główną przestrzenią tegorocznego Westivalu Architektury będzie Willa Lentza. Między 11 a 15 maja w jej wnętrzach rozegra się cykl festiwalowych wydarzeń. W programie – obok wystaw, wykładów, prelekcji, dyskusji – znalazło się również miejsce na zwiedzanie szczecińskich budowli.

Organizatorem wydarzenia jest szczeciński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, a kuratorem – architekt Piotr Śmierzewski. – Westival to jedna z dłużej istniejących imprez architektonicznych w kraju. Tym razem wszystkie działania skupiły się wokół najmłodszej polskiej architektury – podkreśla.

„Młoda Polska” w centrum uwagi

Centralnym punktem wydarzenia będzie wystawa „Młoda Polska”, która jednocześnie przedstawi stan najnowszej architektury oraz zaprezentuje młodych i uznanych architektów. Piotr Śmierzewski uważa, że to właśnie obecni trzydziestolatkowie są „jednym z głównych kanałów łączących współczesną, polską architekturę ze światem”.

– To najmłodszemu pokoleniu polskich architektek i architektów będziemy się przyglądać podczas tego wydarzenia. Dyskusje i wystawa mają dać nam odpowiedź na pytanie czy jest to grupa ludzi, których łączą podobne doświadczenia, sposób pracy, patrzenie na rzeczywistość oraz, być może, dzielą podobne wartości – wyjaśnia.

„Młoda Polska” to wynik miesięcy wspólnej pracy. Uczestnicy Westivalu Architektury zobaczą prace kilkunastu subiektywnie wybranych pracowni. Przyjrzą się procesowi twórczemu młodych, polskich projektantów oraz zobaczą ich szkice, ilustracje, obrazy i modele. Do bycia częścią wystawy zostały zaproszone zespoły PROLOG, Miastopracownia, Trzupki, K3xMore, UGO, Rzut, Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak, P2PA, Aleksander Wadas Studio, JEJU Studio, AA-Collective.

Warto dodać, że ostatnim takim podsumowaniem stanu młodej i polskiej architektury była wystawa „Awangarda jutra”. Jej premiera miała miejsce w październiku 2011 roku w Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi.

„Młodość zawsze zderzała się z dojrzałością”

Dopełnieniem „Młodej Polski” ma być druga ekspozycja przygotowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki pn. „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wraz z publikacją opowiada o budynkach, przestrzeniach i twórcach, którzy wpłynęli na kształt polskich miast po odzyskaniu niepodległości.

– Młodość zawsze zderzała się z dojrzałością. Dynamiką tych dwóch spojrzeń i perspektyw ma szansę nam pokazać, gdzie jesteśmy i w którym kierunku zmierzamy. Dlatego druga wystawa, która zagości na Westivalu, została przygotowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki – dodaje Piotr Śmierzewski.

Warto dodać, że wystawa została uzupełniona o kontekst lokalny związany z urbanistyką i architekturą Szczecina. Zdjęcia do tej części wykonał fotograf Jakub Certowicz.

Zwiedzanie budowli i alternatywne spacery

Westival to jednak przede wszystkim spotkania i prezentacje z udziałem ekspertów. W tym roku trzydniowa debata została podzielona na trzy części – „Tożsamość”, „Teraźniejszość”, „Przyszłość”. Oprócz tego organizatorzy zapraszają także na wykłady oraz zwiedzanie szczecińskich budowli – Morskiego Centrum Nauki i Teatru Polskiego.

Gośćmi 14. Westivalu Architektury będą Anna Cymer, Wojciech Bal, Agnieszka Wiktoruk, Romuald Loegler, Karolina Czeczek, Jakub Podgórski, Zygmunt Borawski, Wojciech Mazan, Piotr Lewicki, Roman Rutkowski, Milena Trzcińska, Barbara Nawrocka, Marta Tomasiak. Jak co roku wydarzeniu będą towarzyszyć architektoniczne spacery z alternatywnym przewodnikiem miejskim Przemkiem Głową.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie www.westival.pl.