Z okazji walentynek również Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowało atrakcje dla zakochanych. W gmachu przy Wałach Chrobrego już od piątku można podziwiać specjalną ekspozycję tylko dla dorosłych.
Jak zaznacza Daniel Źródlewski, rzecznik Muzeum Narodowego w Szczecinie, przygotowano niewielką, ale niezwykle cenną ekspozycję ze zbiorów Działu Kultury Pozaeuropejskich. - Wyjątkowość prezentowanych obiektów polega nie tylko na miłosnej symbolice, przypisywanej im magicznej mocy, ale także na tym, że eksponaty pokazywane są po raz pierwszy w historii kolekcji – mówi Źródlewski.

Niezwykłe figury pochodzą z Nigerii i Nigru, są częścią tradycji ludu Hausa (niestety już zanikającej).

- W tradycyjnych społeczeństwach afrykańskich zapewnienie sobie powodzenia w miłości jest zupełnie nieistotne wobec gwarancji płodności. Miłość, rozumiana jako wzajemna fascynacja dwojga ludzi, nigdy nie jest brana pod uwagę przy zawieraniu małżeństw. Fundament małżeństwa stanowi porozumienie między dwiema rodzinami czy grupami społecznymi – mówi Ewa Prądzyńska, kierownik Działu Kultur Pozaeuropejskich w Muzeum Narodowym w Szczecinie. - Małżonkowie, choć dzielą wspólne łoże, wiodą często zupełnie oddzielne życie. Tradycyjna obrzędowość, społeczne nakazy, przynależność do różnych lineaży i grup odseparowują od siebie małżonków. Celem związku jest prokreacja, bo to od niej zależy przyszłość rodziny, rodu, całej wspólnoty. Płodność kobiet symbolicznie wiąże się również z płodnością ziemi, kluczowym czynnikiem umożliwiającym egzystencję całej społeczności – tłumaczy.


Walentynkowe gablota z afrykańskimi przedmiotami dostępna jest na I piętrze w gmachu przy Wałach Chrobrego. Obiekty można podziwiać do 21 lutego. Przy okazji warto się wybrać na wystawę „Nie tylko tulipany”, prezentującą dzieła holenderskich, niderlandzkich i flamandzkich mistrzów z XVI i XVII wieku. Z kolei dzieci na pewno będą zadowolone z wizyty w interaktywnym Mieście Nauki z wirującym domkiem, tańczącymi śrubkami, studnią bez dnia i „wyszczuplającym” lustrem. Do końca ferii bilety na tę wystawę z ponad 40 interaktywnymi przedmiotami kosztują tylko 5 zł.