Od tygodnia w całej Polsce, także w Szczecinie funkcjonuje nowy system zagospodarowania odpadów. W tym czasie firmy wywozowe obsługujące nasze miasta odebrały od mieszkańców około 2 tysięcy ton odpadów komunalnych.

Ustawodawca nie przewidział okresu przejściowego dla wprowadzenia w gminach nowego systemu zagospodarowania odpadów, stąd jego wdrożenie nie jest łatwe.

Mimo wielu trudów Szczecin dobrze przygotował się do tej zmiany. W porównaniu z innymi miastami w Polsce wypadamy naprawdę nieźle. Staramy się wprowadzić nowe zasady możliwie jak najłagodniej dla mieszkańców. Jednak prosimy o cierpliwość, bo jest to praca na żywym organizmie. – mówił dziś podczas spotkania dziennikarzami Mariusz Kądziołka, zastępca prezydenta Szczecina

W sumie do urzędu wpłynęło ok. 23 tysięcy deklaracji w sprawie odpadów od właścicieli nieruchomości. Na tej podstawie powstała lista blisko 26 tys. punktów, w których firmy wywozowe musiały postawić blisko 28 tys. pojemników i dostarczyć worki do segregowania odpadów do domów jednorodzinnych. Ostatni tydzień był dla pracowników tych firm nie lada wyzwaniem. Zgodnie potwierdzają, że w ciągu tygodnia zdobyli doświadczenie, na które pracuje się latami.

W ostatnich dniach do urzędu wpłynęło ponad 600 zgłoszeń od mieszkańców Blisko połowa z nich dotyczyła braku wyposażenia w pojemniki.160 zgłoszeń to sygnały od mieszkańców dotyczące braku pojemnika na odpady zmieszane, a ponad 70 braku odbioru odpadów z ich nieruchomości.

Wszystkie sygnały od mieszkańców traktujemy bardzo poważnie, kierując po weryfikacji do firm celem realizacji wyposażenia. Równocześnie staramy się odpowiadać na pytania, również te dotyczące segregowania odpadów - zapewniał Paweł Adamczyk, zastępca dyrektora WGKiÓŚ.

Cała operacja wprowadzania nowego systemu nie została jeszcze zakończona. Między innymi w ciągu najbliższych tygodni w różnych rejonach miasta będą pojawiały się pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Miasto będzie również intensyfikować działania edukacyjne wśród mieszkańców dotyczące segregowania odpadów. Cały czas można korzystać z infolinii 91 435 11 99 oraz z maila gospodarka_odpadami@um.szczecin.pl .

Szczegółowe informacje na stronie: www.ecozmiany.szczecin.pl