Wystawy, europejskie kino, warsztaty plastyczne, spotkania, gra miejska, prelekcje... to Tydzień Aktywności 2014.

Dziesięć dni – tyle potrwa Tydzień Aktywności. Od 1 do 10 grudnia szczecinczanie będą mogli zacząć działać.

Tydzień aktywności organizujemy co roku w okolicach 5 grudnia, który jest światowym dniem wolontariatu i to jest nasz sposób, by pokazać mieszkańcom Szczecina, że jest wielu bardzo aktywnych ludzi, że w Szczecinie wiele rzeczy się dzieje, że jest całą masa organizacji pozarządowych, że możemy działać wszyscy razem – mówi Małgorzata Ludwiczek - kierownik Sekretariatu ds. młodzieży w Urzędzie Marszałkowskim.

Ze Szczecina do Lwowa

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, który jest koordynatorem tegorocznego tygodnia ma kilka propozycji na aktywność. 1 grudnia organizatorzy zapraszają na wystawę „Obrona Lwowa – Orlęta Lwowskie”, która będzie żywą lekcją historii. Podczas spotkania będzie możliwość, by porozmawiać z osobami pochodzącymi z Kresów.

„Wolontariat w pierwszych” krokach to warsztatowa propozycja organizowana przez Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego oraz Stowarzyszenie POLITES. Warsztaty odbędą się 2 i 9 grudnia.

Poszerzanie wiedzy ludzi zaangażowanych w rozwój organizacji pozarządowych to jedne z celów Tygodnia Aktywności. Finansowanie społecznościowe, modele biznesowe dla NGO, rozliczanie projektów, współpraca z mediami, sponsoring kultury, wystąpienia publiczne. To tylko niektóre z tematów tegorocznych warsztatów dostępnych dla osób związanych z organizacjami pozarządowymi. Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy, wstęp jest bezpłatny.

Jak rozmawiać?

Fundacja Akademii Muzyki Dawnej w dniach 4 - 6 grudnia zaprasza szczecinian do udziału warsztaty tańca historycznego i prezentację działań grup odtwórstwa historycznego – Bractwa Maltańskiego i zespołu Tryzna. A Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie stawia na dyplomację. Propozycja RODM dla szkól ponadgimnazjalnych to warsztaty wprowadzające w tajniki protokołu dyplomatycznego, savoir vivre oraz odpowiedniego stroju. Spotkania odbędą się 2 i 4 grudnia. Seniorzy (50+) mogą wziąć udział w zajęciach, które rozpoczną się 5 grudnia o godz. 15.00 w Akademii Seniora.

W ramach Tygodnia Aktywności postawiliśmy na cztery cele. Będziemy zarówno w szkołach, Akademii Seniora, Szczecińskim Inkubatorze Kultury, ale także będziemy pokazywać filmy w ramach kino europejskiego. - mówi Dorota Kowalewska z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Szczecinie.

Wprowadzenie do świąt

Tegoroczny Tydzień Aktywności będzie także szczecińskim wprowadzeniem w świąteczną atmosferę, wszystko za sprawą gry miejskiej Skarpety Świętego Mikołaja. To propozycja na 7 grudnia.

Więcej informacji na temat wydarzeń Tygodnia Aktywności 2014 można znaleźć na stronie www.tydzienaktywnosci.org lub www.mlodziez.wzp.pl. Przez pierwszą ze stron można także dokonać zapisów na poszczególne wydarzenia i warsztaty. Cześć z organizowanych wydarzeń jest bezpłatna, na inne obowiązują zapisy.  

Tak było rok temu: