Był wybitnym szczecińskim malarzem, który miał niewątpliwy wpływ na rozwój życia artystycznego XIX-wiecznego grodu Gryfa. Mowa o Auguście Ludwigu Moście, którego tablica pamiątkowa zawisła w piątek na elewacji IX Liceum Ogólnokształcącego. W uroczystości udział wzięła nowa zastępczyni prezydenta Szczecina Lidia Rogaś, która funkcję sprawuje od 1 czerwca.

August Ludwig Most urodził się 10 marca 1807 roku w Szczecinie. W młodości kształcił się w Stargardzie u malarza o nazwisku Thiel. Następnie studiował w Akademii Sztuki w Berlinie u prof. Heinricha Lengericha. Dużo podróżował i szkicował, a w 1834 roku powrócił do Szczecina. Kilka lat później rozpoczął pracę w Gimnazjum Mariackim (obecnie IX LO) jako nauczyciel rysunku. Wśród jego pejzaży znajdują się te, które przedstawiają architekturę dawnego Szczecina, a portretów – kompozytora Carla Loewego.

Rozwijał artystyczny i kulturalny Szczecin

Dzięki inicjatywie Klubu Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej, August Ludwig Most doczekał się tablicy pamiątkowej na elewacji dawnego Gimnazjum Mariackiego, obecnie IX Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.

– Uważamy, że był to najwybitniejszy malarz okresu biedermeierowskiego. Nasze stowarzyszenie już od dwóch lat przymierza się do zorganizowania wystawy o nim – mówi Kryspin Pawlicz, prezes szczecińskiego Klubu Kolekcjonerów.

– To wyjątkowa sytuacja, że artysta związany z XIX-wiecznym Szczecin trafia do przestrzeni miejskiej w postaci takiego uhonorowania. Miejsce jest szczególne, bowiem wiąże się z postacią malarza. Od niepamiętnych czasów przekonujemy, że był to jeden z najciekawszych twórców tamtego Szczecina – podkreśla kustosz dyplomowany w Muzeum Narodowym dr Dariusz Kacprzak.

Kiedy Most powrócił w 1834 roku do Szczecina, zorganizował pierwszą w mieście wystawę monograficzną. – Można przypuszczać, że był inicjatorem rozwoju życia kulturalnego i artystycznego w Szczecinie – dodaje dr Ewa Gwiazdowska.

Najnowsze odkrycie twórczości Mosta

Od kilku lat Muzeum Narodowe w Szczecinie buduje kolekcję obrazów Augusta Ludwiga Mosta. – W tej chwili posiadamy już 13 obrazów. To największa kolekcja prac tego artysty w Polsce – podkreśla Dariusz Kacprzak.

Dodajmy, że podczas uroczystości zaprezentowany został niedawno znaleziony obraz Mosta, który został zakupiony przez jednego ze szczecińskich kolekcjonerów. Nadal jednak nie wiadomo kogo przedstawia.

– Będziemy to badać. Według mnie to portret szczecińskiego armatora. W tle widać żaglowiec, a mężczyzna ma przy sobie gwizdek. Obraz pochodzi z warszawskiej kolekcji nieżyjącego już miłośnika starej sztuki. Kolekcjoner ze Szczecina kupił kilka portretów i przyniósł do naszego antykwariatu, abyśmy mogli je zidentyfikować. Udało nam się odczytać, że to dzieło Mosta – dodaje Marek Wyłupek, właściciel antykwariatu przy ul. Koński Kierat.

Obraz autorstwa Mosta będzie można oglądać w antykwariacie Marka Wyłupka jeszcze w sobotę oraz w poniedziałek.