PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę przystanku kolejowego w Radziszewie. To miejscowość położona przy trasie w kierunku Gryfina (linia kolejowa nr 273), najbliżej granicy Szczecina.

Przystanek zaplanowano w okolicach ul. Topolowej, w pobliżu przecinającej tory drogi na Łubnicę. Powstaną tam perony, wiaty, ławki, stojaki rowerowe, tablice, gabloty z rozkładem jazdy i LED-owe oświetlenie. Przystanek zostanie dostosowany do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Dla osób niewidomych i niedowidzących będą ścieżki naprowadzające i wypukła faktura na antypoślizgowej nawierzchni peronu

– Budowa nowego przystanku w Radziszewie, dzięki środkom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025", będzie szczególnie korzystna dla podróżujących w kierunku Szczecina i Gryfina. Efektywne wykorzystywanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków z budżetu państwa i projektów unijnych, sprzyja rozwojowi najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego jakim jest kolei – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Budowa nowego przystanku kosztować będzie 3,7 mln zł netto. Generalnym wykonawcą prac w formule „projektuj i buduj” została firma Infrakol. Nowa infrastruktura powinna być gotowa w III kwartale 2024 roku.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" zapisano 314 lokalizacji w całej Polsce (185 na liście podstawowej i 129 na liście rezerwowej).

– To inwestycja w lepszy dostęp do kolei także w województwie zachodniopomorskim. Dzięki poprawie dostępu do pociągów oraz warunków obsługi na peronach pasażerowie chętniej wybiorą kolej w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Na realizację programu polski rząd przeznaczył miliard złotych – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

W województwie zachodniopomorskim, poza Radziszewem, prace mają objąć również budowę 10 innych przystanków: Koszalin Politechnika, Koszalin Wschodni, Kołobrzeg Amfiteatr, Kołobrzeg Ogrody, Kołobrzeg Radzikowo, Świdwin Zamek, Szczecinek Bugno, Recz Pomorski, Łubowo i Złocieniec. Na liście rezerwowej jest Szczecinek.